Vítejte u letních výzev na téma   

měsíc udržitelnosti v Zátiší

Zde najdete všechny výzvy k danému tématu.

Po splnění výzvy nezapomeňte vyplnit dotazník

Osobní výzvy

1. Optimalizujte způsob vaší každodenní dopravy, a snižte tak svou CO2 stopu

Nemusíš každý den jezdit MHD, ale třeba jsou dny, kdy ti to může vyhovovat. Přečteš si knihu, potkáš se s lidmi a zažiješ možná něco mimořádného. A i kdyby ne, budeš mít rozhodně menší CO2 stopu. A když už pojedeš autem, tak si přečti jaká ekogesta udělají tvou jízdu více udržitelnou: 1) vezmi si s sebou spolujezdce a/nebo spolujezdkyni 2) zkontroluj pneumatiky a popřípadě dofoukni 3) vyndej z kufru nepotřebnou zátěž.

1

15 minut denně

2. Používám ocet místo čisticích prostředků

Ocet smrdí. Ano, ale řekněte mi, jaký chemický čisticí prostředek opravdu voní 🤷‍♂️ A když přidáte trochu esenciálního oleje, třeba z levandule, který můžete najít i jako vyrobený v ČR, tak ani ten ocet nesmrdí. Naředit půl na půl s vodou nebo i ve větší koncentraci a hurá na koupelnu, kuchyň i další místnůstky. A ušetříte nejenom peníze a planetu, ale uděláte si i více místa ve skříni.

1

10 minut

3. Nasdílím výzvu

Máte kolem sebe někoho, kdo není zapojen do výzev kolem Udržitelnosti? Zkuste mu/jí nasdílet některou z výzev, kterou jste řešili. Čím víc lidí se zapojí, tím větší dopad to bude mít.

1

10 minut

4. Najdu noční světelné znečištění

To, že nemáme koukat do mobilu nebo na jinou obrazovku před spaním, asi již každý slyšel. Ale jaký má dopad světelné znečištění na živočichy, to už je méně známé téma. Zkuste se kouknout jen kolem vás, kolik vitrín naprosto zbytečně svítí i v pozdních nočních hodinách, a nasdílejte s námi tu největší absurditu.

1

60 minut

5. Dojděte do práce bez bariér

Udržitelná společnost se stará o všechny své členy. Zkuste si cestou do práce představit, že potřebujete bezbariérový přístup (invalidní vozík nebo velký kočár) a jděte jen cestou, kde byste projeli. Jaké to bylo?

1

60 minut

6. Věnuji alespoň ekvivalent jedné odpracované hodiny nějaké charitativní organizaci

Již někoho podporujete? Dejte nám vědět a nasdílejte, čím vás inspirují. Už dlouho jste nikomu nepřispěli? Tak si kupte alespoň Nový prostor nebo pošlete pár korun neziskovce anebo si nastavte https://givt.cz/.

1

15 minut

7. Všude dobře, doma nejlépe

Zkuste jeden týden nakupovat pouze lokální potraviny. Pak se zamyslte - chybělo vám něco? Je opravdu potřeba kupovat potraviny, které cestují přes půl světa? Sdílejte svá zjištění s kolegy a kolegyněmi.

2

podle potřeby

8. SMS

SMS má menší CO2 stopu (0.014g) než mail (4g) nebo zpráva přes aplikace typu WhatsApp. Zkuste týden místo mailu nebo chatovacích aplikací posílat SMS. Sdílejte s kolegy a kolegyněmi, jak vám to šlo. Bylo to lepší, horší, stejné?

1

1 minuta podle četnosti

9. Není kapesník jako kapesník

Ve Spojených státech se ročně vyhodí 300 miliard papírových kapesníků. Na výrobu 1 tuny papíru musíme spotřebovat statisíce litrů vody a pokácet více než významné množství stromů, měli bychom se dvakrát zamyslet, než se vysmrkáme. Zkuste používat textilní kapesník namísto papírového. Samozřejmě, pokud máte rýmu, je papírový kapesník hygieničtější (i když můžete místo papírového kapesníku použít toaletní papír, kterého spotřebujete méně, a snížíte i množství plastových obalů z balení).  

1

5 minut

10. Udělám si své tekuté mýdlo na ruce

Méně odpadu, méně chemie. Receptů najdete na internetu spoustu. Zkuste třeba vybrat z těchto dvou.

2

60 minut

11. IKIGAI – nezapomínám na sebe a rozvíjím se

Že nevíte, co to znamená? Tak si o tomto konceptu něco nastudujte a definujte si jej pro sebe.

3

trvale

12. Pozoruji přírodu kolem sebe


Biodiverzita klesá, je tedy nejvyšší čas začít se koukat kolem sebe, co nás obklopuje: stromy, brouci, ptáci... Věnujte pár minut soustředěnému pozorování toho přírody. Pak si promluvte s (pra)rodiči či staršími kolegy/němi o tom, co jste viděli a co vídali v přírodě za jejich mladých let oni.

1

30 minut

13. Inspirujte se štěstím

Zeptejte se lidí, kteří vám přijdou šťastní, jaký mají recept a nasdílejte vaše zjištění s kolegy a kolegyněmi.

1

60 minut

14. Mikroplasty v kosmetice

Věděli jste, že některé kosmetické výrobky obsahují ve svém složení tolik přidaného plastu, kolik je ho v jejich obalu? V současnosti je v Evropské unii použito ročně více než 4 000 tun mikroplastů v kosmetických výrobcích. Používáním těchto výrobků se část mikroplastů uvolňuje. Problémem je, že tyto částice, menší než 5 milimetrů, jsou příliš malé na to, aby je naše systémy čištění odpadních vod zpracovaly, a skončí v oceánu. Co tedy můžeme udělat, abychom této katastrofě zabránili? Přestat se mýt? Naštěstí je to mnohem jednodušší. Abychom o sebe pečovali a zároveň chránili oceán, kup nějaký produkt bez mikroplastů a nasdílej jeho fotku ve skupině Zátiší Akademie. Inspirace např. ZDE.

1

trvale

15. Voda je základ života

Existuje mnoho způsobů, jak můžete doma omezit spotřebu vody, a tím přispět k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Zde jsou některé způsoby, jak můžete snížit svou spotřebu - zkuste alespoň jeden z nich:

  • Opravte netěsnící vodovodní kohoutky a sprchové hlavice, abyste minimalizovali plýtvání.
  • Používejte nízkoprůtokové kohoutky a sprchové hlavice, které omezují množství vody, které z nich tryská
  • Nainstalujte zařízení na zachycení dešťové vody, kterou můžete použít k zálivce rostlin nebo na splachování toalet.
  • Ujistěte se, že vaše toaleta je vybavena nízkoprůtokovou nádržkou, nebo zvažte instalaci nové toalety s nízkou spotřebou vody.
  • Zkuste snížit délku sprchování a sprchovat se místo koupání ve vaně.
  • Používejte myčku nádobí nebo pračku pouze tehdy, když je plná, aby se minimalizovalo plýtvání vodou.
  • Vypněte vodu, když si čistíte zuby nebo když se holíte.
  • Zvažte instalaci zařízení na recyklaci šedé vody, které vám umožní znovu použít vodu z umyvadel a sprchových koutů k splachování toalet.
  • Pokud máte zahradu, používejte druhy rostlin, které jsou přizpůsobené místním podmínkám a vyžadují méně vody.

1

podle výběru

16. Vypnu svůj počítač a zhasnu

Pohotovostní režim elektroniky si podmanil celý svět. Když odcházíme, necháváme zapnutou tiskárnu. Nevypínáme počítač, když jdeme na oběd. Necháváme běžet videoprojektor, když si děláme přestávku na kávu... Zbytečně se tak spotřebuje tolik elektřiny a zbytečně se vyhodí desítky, ba stovky korun! Celkově představuje pasivní spotřeba více než 10 % běžného účtu za elektřinu.

Naštěstí existuje spousta ekologických návyků, které si můžete osvojit, abyste s těmito zlozvyky skoncovali. Vypněte všechny tyto spotřebiče, když odcházíte, (počítač, tiskárnu a dokonce i kávovar)! Pokud chcete jít až na doraz, můžete vypnout třeba i mikrovlnku. A když už jste u toho, nezapomeňte odpojit nabíječky počítače a telefonu, když je nepoužíváte. Pokud chcete ušetřit čas, můžete si dokonce nainstalovat vypínací lišty, do kterých zapojíte několik přístrojů, a tak můžete vypnout vše najednou a vyhnout se skrytému pohotovostnímu režimu (jako například u televizorů). Pokud chcete, můžete si nainstalovat i časovač, který spotřebiče v určitou dobu vypne.

Projdi svůj byt/dům a najdi spotřebič “žrouta”, který by stálo za to vypínat.

2

podle potřeby

17. Šaty dělají člověka

Nejméně udržitelný kousek je ten, co leží. Projdi šatník, pošli nepotřebné kusy dál. Klidně prodej, dej do kontejneru na oděvy nebo odnes do charitativního obchůdku Sue Ryder.

2

10 minut

18. Bez obalu ani ránu

Nahraď dnes doma nebo v práci aspoň 3 jednorázové obaly udržitelnou alternativou. Dej si do tašky kelímek na kafe a použij místo papírového. Dej si jablko místo Snickersky. Cola v plechovce je fajn, ale voda z kohoutku je taky dobrá. Ovoce nemusí být v pytlíku, ale může rovnou do tašky nebo si vem do obchodu krabičky. Kreativitě se meze nekladou.

1

10 minut

19. Daruj srdce

Možná má dnes někdo svátek nebo narozeniny. Dej mu/jí https://www.skutecnydarek.cz/ nebo https://www.kytkyodpotoka.cz/ nebo jakoukoliv jinou udržitelnější radost. Dej vědět i ostatním ve skupině Zátiší Akademie.

2

15 minut

20. Uhlíková stopa

Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu (např. zde: https://www.uhlikovastopa.cz/cs/osobni-uhlikova-stopa) a pak si výsledky porovnejte a diskutujte v týmu. 

1

60 minut

21. Zuřivý reportér

Najdi v Zátiší Group něco, co má k udržitelnosti hoooodně daleko a pošli do skupiny Zátiší Akademie fotku.

2

v průběhu týdne

22. Špeh

Máš oblíbený bar, obchod, značku – zeptej se jich nebo si jinak najdi informace o tom, co dělají pro udržitelnost a dej vědět ostatním do skupiny Zátiší Akademie.

1

15 minut

23. Žádný učený z nebe nespadl 

Najdi si jakýkoliv zajímavý článek, podcast, edukativní video k tématu udržitelnosti a nasdílej s ostatními. (můžeš se třeba dozvědět o zkratkách jako je SDGs, ESG, CSRD, SBTi; nebo najdi CO2 k oblasti, kterou máš rád/a – rybaření, tenis, hračky)

1

20 minut

24. Příklad inspiruje

Najdi odvahu a nasdílej svůj názor/zážitek/fotku týkající se udržitelnosti na sociálních médiích a pošli ostatním odkaz, ať ti dají lajk.

1

5 minut

25. Změna na dohled

Přines na týmovou schůzku návrh na úpravu nějakého zažitého postupu nebo standardu trochu více do udržitelnosti. Ať už je to pro klienty nebo do interního fungování. Dej vědět do skupiny Zátiší Akademie jaká byla reakce.

2

25 minut