Vítejte na přehledu výzev na téma   

UDRŽITELNOST

Zde najdete všechny týmové i osobní výzvy. 

Cílem je vybrat si a splnit jednu týmovou výzvu měsíčně a jednu osobní výzvu týdně.

Osobní výzvy

1. Optimalizujte způsob vaší každodenní dopravy a snižte si tak stopu CO2

Nemusíš každý den jezdit sockou, ale třeba jsou dny kdy ti to může vyhovovat. Přečtěš si knihu, potkáš se s lidim které jsi ani ve snu nečekal/a a zažiješ třeba něco mimořádného a i kdyby ne, budeš mít rozhodně měnší CO2 stopu. A když už pojedeš autem, tak si přečti jaká ekogesta tu tvou jízdu udělají více udržitelnou: 1) vem si sebou spolujezdce a/nebo spolujezdkyni 2) zkontroluj pneumatiky a popřípadě dofoukni 3) vyndej z kufru nepotřebnou zátěž.

2. Pořádně si vyvětrám

Že je venku zima? No to tedy! Ale vyvětrat 10 minut denně nejen pomůže k vyčištění vzduchu, který je většínou více znečištěn než ten venku, ale dokonce vám to i ušetří na topení. CO ŽE? Ano, je to tak, vnitřní vzduch je většinou pro váš organismus víc toxický než ten venkovní a když si vyvětráte snížíte vlhkost a vzduch se tak ohřeje rychleji.

3. Používám ocet místo čistících prostředků

Ocet smrdí. Ano, ale řekněte mi jaký chemický čistící prostředek opravdu voní 🤷‍♂️ A k tomu, když přidáte trochu esenciálního oleje třeba z levandule, který můžete najít i jako vyrobený v ČR tak ani ten ocet nesmrdí. No a k tomu ono to opravdu funguje. Naředit půl na půl s vodou, nebo i ve větší koncentraci a hurá na koupelnu, kuchyň i další místnůsky. A ušetříte nejenom peníze a planetu, ale uděláte si i více místa ve skříni.

4. Nasdílím výzvu

Máte kolem sebe někoho, kdo není zapojen do výzev kolem Udržitelnosti? Zkuste mu/jí nasdílet některou z výzev, kterou jste řešili. Čím víc lídí se zapojí, tím větší dopad to bude mít.

5. Pozvu kolegy•ně na udržitelné kafe

Asi víte, že vytvořit ESG report není jen o tom najít ty správné KPIs, změřit je a udělat pěknou tabulku dle které nastavit vaše OKR. Udělat firmu udržitelnou je totiž kulturní změna a ta začíná u vedení. Zvládnete pozvat vaše kolegy na kafe a pokec na téma udržitelnosti?

6. Zjistím kdo se u nás stará o catering a zda by šel dělat udržitelněji

Dobře se najíst je základ. A udržitelně řešit firemní catering je dnes již také možné. Zkuste se zeptat u vás v jídelně nebo u osoby která se stará o catering zda udržitelnost nějak řeší a jak by to šlo dělat udržitelněji.

7. Najdu noční světelné znečištění

To že nemáme koukat do mobilu nebo na jinou obrazovku před spaním asi již každý slyšel. Ale jaký má dopad světelné znečištění na živočichy to už je méně známé téma. Zkuste se kouknout jen kolem vás, kolik vitrín naprosto zbytečně svítí i v pozdních nočních hodinách a nasdílejte s námi tu největší absurditu podle vás.

8. Dojděte do práce bez bariér

Udržitelná společnost se stará o všechny její členy. Zkuste si cestou do práce představit, že potřebujete bezbariérový přístup, ať už se jedná o invalidní vozík, nebo velký kočár, a jděte jen cestou kde je to možné. Jaké to bylo? .

9. Věnuji alespoň ekvivalent jedné odpracované hodiny nějaké charitativní organizaci

Již někoho podporujete? Dejte nám vědět a nasdílejte proč vás inspirují. Už dlouho jste nikomu nepřispěli? Tak si kupte alespoň Nový prostor nebo pošlete pár korun neziskovce a nebo pokud ještě nemáte si nastavte https://givt.cz/.

Týmové výzvy

1. Zelený týden

Tým se dohodne, že během jednoho týdne bude v práci dbát na udržitelnost. Například se budou snažit jíst více zeleniny, používat recyklovaný papír nebo jezdit na kole místo autem. Tým může zaznamenávat své úspěchy a na konci týdne se podělit o své zkušenosti.

2. Reflektor

Tým se rozdělí do skupin a každá skupina dostane za úkol zlepšit energetickou efektivitu v jedné části budovy nebo na jednom pracovišti. Poté se týmy potkají a prezentují své nápady a výsledky.

3. Akce Z

Tým se rozdělí do skupin a vyrazí do přírody nebo do města, aby sbírali odpad. Poté se týmy setkají a soutěží, kdo nasbíral nejvíce odpadu.

4. Bariéry

Jeden člen týmu představuje imobilního člověka (můžete použít invalidní vozík nebo kancelářskou židli na kolečkách). Ostatní mu pak během dne pomáhají překonávat překážky např. cestou do kuchyňky, na oběd, nebo na toaletu. Na konci dne diskutujte svézkušenosti a pocity.

5. Uhlíková stopa

Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu (např. zde: https://www.uhlikovastopa.cz/cs/osobni-uhlikova-stopa) a pak si výsledky porovnejte a diskutujte v týmu. 

6. Vím co jím

Udělte si v týmu soutěž na odhad uhlíkové stopy. Na stránce https://www.bbc.com/news/science-environment-46459714 si každý člen týmu tipuje, jakou uhlíkovou stopu má to které jídlo. Společně diskutujte, co jste se dozvěděli. (Pozn. stránka je v angličtině).

7. Každý může být umělcem

Uspořádejte týmový umělecký projekt z recyklovaných materiálů: Den předem společně prohledejte koše a shromážděte např. prázdné role od papírových ručníků nebo toaletního papíru, plastové nádoby, krabice od potravin, lepenku, časopisy a katalogy, krabice od vajec a cokoli dalšího zajímavého. Na vlastní akci si připravte lepicí pásku, lepidlo, barvy, pastelkami, fixami a začněte tvořit společné umělecké dílo.

8. Komu se nelení…

Uspořádejte se svým týmem akci sázení rostlin. Rostliny jsou přirozenými čističi vzduchu, snižují stres a skvěle připomínají důležitost udržitelného života. Ať každý přinese květináč, hlínu, semínka, sazenice nebo výhonky a společně je vysaďte. Domluvte se, jak o ně budete pečovat (každý o svoji, nebo se můžete střidat). Můžete i soutěžit, komu porostou lépe.

9. Zuřivý reportér

Uspořádejte soutěž o foto nebo video největší "neuržitelnosti". Během jednoho týdne členové/ky týmu individuálně nafotí či natočí činnosti nebo situace, které jdou proti principům udržitelnosti. Můžete se zaměřit jen na situace ve vaší firmě, nebo obecně kdekoli. Výsledky ukládejte na místě dostupné všem. Po uzavření příspěvků pak zorganizujte hlasování o největší "neudržitelnost". Poté můžete o "neudržitelnostech" diskutovat a hledat cesty na zlepšení.

10. Kdo může, pomůže

Uspořádáním sbírky oblečení si uvědomíte, jak je důležité zodpovědně se zbavovat nepotřebných věcí a zároveň pomáhat těm, kteří to potřebují. Neziskové organizace po celém světě potřebují vaši pomoc! Začněte tím, že se domluvíte, jaké věci budete sbírat. Může to být oblečení, obuv, ložní prádlo a další textil, nebo hračky. Záleží i na tom, pro kterou charitativní organizaci sbírku budete dělat. Mohou to být organizace jako Sue Ryder, Oděvní banka, Arcidiecézní charita, Červený kříž, Armáda spásy a další. Vždy si předem zjistěte, jaké věci aktuálně organizace bere. Akci můžete pojmout i jako soutěž.

11. Kompost = hromada, která má pravidla

Kompostování není jen šetrné k životnímu prostředí, ale je to také zajímavý vědecký projekt. Začněte se svým týmem kompostovat. Jadnou možností je nákup komerčního domácího kompostéru, ale pokud máte vhodné místo můžete si kompostér vyrobit sami: Dno nádoby vyložte větvičkami, na ně nasypte listí a přidejte trochu vody. Na listí přidejte zbytky potravin, jako jsou slupky z mrkve a brambor, jádra jablek, kávová sedlina, vaječné skořápky a chlebové kůrky, a opět přidejte trochu vody. Několikrát vystřídejte listy a zbytky jídla. Jakmile je nádoba plná, každý týden vše promíchejte. Pozorujte, jak se vše mění a začíná rozkládat. Po 3 až 12 měsících použijte kompost na zahradě nebo pro rostliny v květináčích.