Vítejte na přehledu výzev na téma   

UDRŽITELNOST

Zde najdete všechny týmové i osobní výzvy. 

Cílem je vybrat si a splnit jednu týmovou výzvu měsíčně a jednu osobní výzvu týdně.

Osobní výzvy

1. Optimalizujte způsob vaší každodenní dopravy, a snižte tak svou CO2 stopu

Nemusíš každý den jezdit MHD, ale třeba jsou dny, kdy ti to může vyhovovat. Přečteš si knihu, potkáš se s lidmi a zažiješ možná něco mimořádného. A i kdyby ne, budeš mít rozhodně menší CO2 stopu. A když už pojedeš autem, tak si přečti jaká ekogesta udělají tvou jízdu více udržitelnou: 1) vezmi si s sebou spolujezdce a/nebo spolujezdkyni 2) zkontroluj pneumatiky a popřípadě dofoukni 3) vyndej z kufru nepotřebnou zátěž.

1

15 minut denně

2. Pořádně si vyvětrám

Že je venku zima? No to tedy! Ale vyvětrat 10 minut denně nejen pomůže k vyčištění vzduchu, ale dokonce vám to i ušetří na topení. CO ŽE? Ano, je to tak. Vnitřní vzduch je většinou pro váš organismus škodlivější než ten venkovní, a když si vyvětráte, snížíte vlhkost, a vzduch se tak ohřeje rychleji.

1

10 minut denně

3. Používám ocet místo čisticích prostředků

Ocet smrdí. Ano, ale řekněte mi, jaký chemický čisticí prostředek opravdu voní 🤷‍♂️ A když přidáte trochu esenciálního oleje, třeba z levandule, který můžete najít i jako vyrobený v ČR, tak ani ten ocet nesmrdí. Naředit půl na půl s vodou nebo i ve větší koncentraci a hurá na koupelnu, kuchyň i další místnůstky. A ušetříte nejenom peníze a planetu, ale uděláte si i více místa ve skříni.

1

10 minut

4. Nasdílím výzvu

Máte kolem sebe někoho, kdo není zapojen do výzev kolem Udržitelnosti? Zkuste mu/jí nasdílet některou z výzev, kterou jste řešili. Čím víc lidí se zapojí, tím větší dopad to bude mít.

1

10 minut

5. Pozvu kolegy•ně na udržitelné kafe

Udělat firmu udržitelnou je kulturní změna a ta začíná u vedení. Zvládnete pozvat vaše kolegy na kafe a pokec na téma udržitelnosti?

1

60 minut

6. Zjistím, kdo se u nás stará o catering a zda by šel dělat udržitelněji

Dobře se najíst je základ. A udržitelně řešit firemní catering je dnes již také možné. Zkuste se zeptat u vás v jídelně nebo u osoby která se stará o catering zda udržitelnost nějak řeší a jak by to šlo dělat udržitelněji.

1

60 minut

7. Najdu noční světelné znečištění

To, že nemáme koukat do mobilu nebo na jinou obrazovku před spaním, asi již každý slyšel. Ale jaký má dopad světelné znečištění na živočichy, to už je méně známé téma. Zkuste se kouknout jen kolem vás, kolik vitrín naprosto zbytečně svítí i v pozdních nočních hodinách, a nasdílejte s námi tu největší absurditu.

1

60 minut

8. Dojděte do práce bez bariér

Udržitelná společnost se stará o všechny své členy. Zkuste si cestou do práce představit, že potřebujete bezbariérový přístup (invalidní vozík nebo velký kočár) a jděte jen cestou, kde byste projeli. Jaké to bylo?

1

60 minut

9. Věnuji alespoň ekvivalent jedné odpracované hodiny nějaké charitativní organizaci

Již někoho podporujete? Dejte nám vědět a nasdílejte, čím vás inspirují. Už dlouho jste nikomu nepřispěli? Tak si kupte alespoň Nový prostor nebo pošlete pár korun neziskovce anebo si nastavte https://givt.cz/.

1

15 minut

10. Všude dobře, doma nejlépe

Zkuste jeden týden nakupovat pouze lokální potraviny. Pak se zamyslte - chybělo vám něco? Je opravdu potřeba kupovat potraviny, které cestují přes půl světa? Sdílejte svá zjištění s kolegy a kolegyněmi.

2

podle potřeby

11. SMS

SMS má menší CO2 stopu (0.014g) než mail (4g) nebo zpráva přes aplikace typu WhatsApp. Zkuste týden místo mailu nebo chatovacích aplikací posílat SMS. Sdílejte s kolegy a kolegyněmi, jak vám to šlo. Bylo to lepší, horší, stejné?

1

1 minuta podle četnosti

12. Není kapesník jako kapesník

Ve Spojených státech se ročně vyhodí 300 miliard papírových kapesníků. Na výrobu 1 tuny papíru musíme spotřebovat statisíce litrů vody a pokácet více než významné množství stromů, měli bychom se dvakrát zamyslet, než se vysmrkáme. Zkuste používat textilní kapesník namísto papírového. Samozřejmě, pokud máte rýmu, je papírový kapesník hygieničtější (i když můžete místo papírového kapesníku použít toaletní papír, kterého spotřebujete méně, a snížíte i množství plastových obalů z balení).  

1

5 minut

13. Udělám si své tekuté mýdlo na ruce

Méně odpadu, méně chemie. Receptů najdete na internetu spoustu. Zkuste třeba vybrat z těchto dvou.

2

60 minut

14. IKIGAI – nezapomínám na sebe a rozvíjím se

Že nevíte, co to znamená? Tak si o tomto konceptu něco nastudujte a definujte si jej pro sebe.

3

trvale

15. Pozoruji přírodu kolem sebe


Biodiverzita klesá, je tedy nejvyšší čas začít se koukat kolem sebe, co nás obklopuje: stromy, brouci, ptáci... Věnujte pár minut soustředěnému pozorování toho přírody. Pak si promluvte s (pra)rodiči či staršími kolegy/němi o tom, co jste viděli a co vídali v přírodě za jejich mladých let oni.

1

30 minut

16. Inspirujte se štěstím

Zeptejte se lidí, kteří vám přijdou šťastní, jaký mají recept a nasdílejte vaše zjištění s kolegy a kolegyněmi.

1

60 minut

17. Mikroplasty v kosmetice

Věděli jste, že některé kosmetické výrobky obsahují ve svém složení tolik přidaného plastu, kolik je ho v jejich obalu? V současnosti je v Evropské unii použito ročně více než 4 000 tun mikroplastů v kosmetických výrobcích. Používáním těchto výrobků se část mikroplastů uvolňuje. Problémem je, že tyto částice, menší než 5 milimetrů, jsou příliš malé na to, aby je naše systémy čištění odpadních vod zpracovaly, a skončí v oceánu. Co tedy můžeme udělat, abychom této katastrofě zabránili? Přestat se mýt? Naštěstí je to mnohem jednodušší. Abychom o sebe pečovali a zároveň chránili oceán, vybírejte si pouze takové značky, které vyrábějí přírodní (a ideálně bezobalovou) kosmetiku. Inspirace např. ZDE.

1

trvale

18. Voda je základ života

Existuje mnoho způsobů, jak můžete doma omezit spotřebu vody, a tím přispět k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Zde jsou některé způsoby, jak můžete snížit svou spotřebu - zkuste alespoň jeden z nich:

  • Opravte netěsnící vodovodní kohoutky a sprchové hlavice, abyste minimalizovali plýtvání.
  • Používejte nízkoprůtokové kohoutky a sprchové hlavice, které omezují množství vody, které z nich tryská
  • Nainstalujte zařízení na zachycení dešťové vody, kterou můžete použít k zálivce rostlin nebo na splachování toalet.
  • Ujistěte se, že vaše toaleta je vybavena nízkoprůtokovou nádržkou, nebo zvažte instalaci nové toalety s nízkou spotřebou vody.
  • Zkuste snížit délku sprchování a sprchovat se místo koupání ve vaně.
  • Používejte myčku nádobí nebo pračku pouze tehdy, když je plná, aby se minimalizovalo plýtvání vodou.
  • Vypněte vodu, když si čistíte zuby nebo když se holíte.
  • Zvažte instalaci zařízení na recyklaci šedé vody, které vám umožní znovu použít vodu z umyvadel a sprchových koutů k splachování toalet.
  • Pokud máte zahradu, používejte druhy rostlin, které jsou přizpůsobené místním podmínkám a vyžadují méně vody.

1

podle výběru

19. Věnuji své vlasy

Lidé, kteří musí podstoupit chemoterapii nebo z důvodu jiné nemoci či úrazu přišli o vlasy, potřebují paruku, což není levná záležitost. Podívejte se, jak těmto lidem můžete pomoci například ZDE nebo ZDE.

3

60 minut

20. Vypnu svůj počítač a zhasnu

Pohotovostní režim elektroniky si podmanil celý svět. Když odcházíme, necháváme zapnutou tiskárnu. Nevypínáme počítač, když jdeme na oběd. Necháváme běžet videoprojektor, když si děláme přestávku na kávu... Zbytečně se tak spotřebuje tolik elektřiny a zbytečně se vyhodí desítky, ba stovky korun! Celkově představuje pasivní spotřeba více než 10 % běžného účtu za elektřinu.

Naštěstí existuje spousta ekologických návyků, které si můžete osvojit, abyste s těmito zlozvyky skoncovali. Vypněte všechny tyto spotřebiče, když odcházíte, (počítač, tiskárnu a dokonce i kávovar)! Pokud chcete jít až na doraz, můžete vypnout třeba i mikrovlnku. A když už jste u toho, nezapomeňte odpojit nabíječky počítače a telefonu, když je nepoužíváte. Pokud chcete ušetřit čas, můžete si dokonce nainstalovat vypínací lišty, do kterých zapojíte několik přístrojů, a tak můžete vypnout vše najednou a vyhnout se skrytému pohotovostnímu režimu (jako například u televizorů). Pokud chcete, můžete si nainstalovat i časovač, který spotřebiče v určitou dobu vypne.

2

podle potřeby

Týmové výzvy

1. Kompost = hromada, která má pravidla

Kompostování není jen šetrné k životnímu prostředí, ale je to také zajímavý vědecký projekt. Začněte se svým týmem kompostovat. Jednou možností je nákup komerčního domácího kompostéru, ale pokud máte vhodné místo, můžete si kompostér vyrobit sami: Dno nádoby vyložte větvičkami, na ně nasypte listí a přidejte trochu vody. Na listí přidejte zbytky potravin, jako jsou slupky z mrkve a brambor, jádra jablek, kávová sedlina, vaječné skořápky a chlebové kůrky, a opět přidejte trochu vody. Několikrát vystřídejte listy a zbytky jídla. Jakmile je nádoba plná, každý týden vše promíchejte. Pozorujte, jak se vše mění a začíná rozkládat. Po 3 až 12 měsících použijte kompost na zahradě nebo pro rostliny v květináčích.

2

trvale

2. Reflektor

Tým se rozdělí do skupin a každá skupina dostane za úkol zlepšit energetickou efektivitu v jedné části budovy nebo na jednom pracovišti. Poté se týmy potkají a prezentují své nápady a výsledky.

1

90 minut

3. Akce Z

Tým se rozdělí do skupin a vyrazí do přírody nebo do města, aby sbírali odpad. Poté se týmy setkají a soutěží, kdo nasbíral nejvíce odpadu.

2

0,5 - 1 den

4. Bariéry

Jeden člen týmu představuje imobilního člověka (můžete použít invalidní vozík nebo kancelářskou židli na kolečkách). Ostatní mu pak během dne pomáhají překonávat překážky např. cestou do kuchyňky, na oběd nebo na toaletu. Na konci dne diskutujte své zkušenosti a pocity.

1

během dne

5. Uhlíková stopa

Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu (např. zde: https://www.uhlikovastopa.cz/cs/osobni-uhlikova-stopa) a pak si výsledky porovnejte a diskutujte v týmu. 

1

60 minut

6. Vím, co jím

Udělte si v týmu soutěž na odhad uhlíkové stopy. Na stránce https://www.bbc.com/news/science-environment-46459714 si každý člen týmu tipuje, jakou uhlíkovou stopu má to které jídlo. Společně diskutujte, co jste se dozvěděli. (Pozn. stránka je v angličtině).

1

60 minut

7. Každý může být umělcem

Uspořádejte týmový umělecký projekt z recyklovaných materiálů: Den předem společně prohledejte koše a shromážděte např. prázdné role od papírových ručníků nebo toaletního papíru, plastové nádoby, krabice od potravin, lepenku, časopisy a katalogy, krabice od vajec a cokoli dalšího zajímavého. Na vlastní akci si připravte lepicí pásku, lepidlo, barvy, pastelkami, fixami a začněte tvořit společné umělecké dílo.

1

120 minut

8. Komu se nelení…

Uspořádejte se svým týmem akci sázení rostlin. Rostliny jsou přirozenými čističi vzduchu, snižují stres a skvěle připomínají důležitost udržitelného života. Ať každý přinese květináč, hlínu, semínka, sazenice nebo výhonky a společně je vysaďte. Domluvte se, jak o ně budete pečovat (každý o svoji, nebo se můžete střídat). Můžete i soutěžit komu porostou lépe.

1

120 minut

9. Zuřivý reportér

Uspořádejte soutěž o foto nebo video největší "neudržitelnosti". Během jednoho týdne členové/ky týmu individuálně nafotí či natočí činnosti nebo situace, které jdou proti principům udržitelnosti. Můžete se zaměřit jen na situace ve vaší firmě nebo obecně kdekoli. Výsledky ukládejte na místě dostupném všem. Po uzavření příspěvků pak zorganizujte hlasování o největší "neudržitelnost". Poté můžete o "neudržitelnostech" diskutovat a hledat cesty na zlepšení.

2

v průběhu týdne

10. Kdo může, pomůže

Uspořádáním sbírky oblečení si uvědomíte, jak je důležité zodpovědně se zbavovat nepotřebných věcí a zároveň pomáhat těm, kteří to potřebují. Neziskové organizace po celém světě potřebují vaši pomoc! Začněte tím, že se domluvíte, jaké věci budete sbírat. Může to být oblečení, obuv, ložní prádlo a další textil, nebo hračky. Záleží i na tom, pro kterou charitativní organizaci sbírku budete dělat. Mohou to být organizace jako Sue Ryder, Oděvní banka, Arcidiecézní charita, Červený kříž, Armáda spásy a další. Vždy si předem zjistěte, jaké věci aktuálně organizace bere. Akci můžete pojmout i jako soutěž.

1

120 minut

11. Zelený týden

Tým se dohodne, že během jednoho týdne bude v práci dbát na udržitelnost. Například se budou snažit jíst více zeleniny, používat recyklovaný papír nebo jezdit na kole místo autem. Tým může zaznamenávat své úspěchy a na konci týdne se podělit o své zkušenosti.

2

v průběhu týdne