Vítejte na přehledu výzev na téma   

Důvěra a psychologické bezpečí

Zde najdete všechny výzvy k danému tématu. 

Po splnění výzvy nezapomeňte vyplnit sebehodnotící dotazník 

Výzvy

01 Chybovat je lidské

Udělej si prostor a najdi ve své minulosti takovou chybu, ze které se nakonec vyklubala cenná lekce. Zamysli se, jak se ti podařilo udělat z chyby něco prospěšného a jestli můžeš tu stejnou techniku použít i u těch chyb, které teprve přijdou.

1

10 minut

02 Jak tě vidí druzí

Požádej alespoň dva své kolegy/yně, aby ti řekli, co bys na sobě měl/a zlepšit. Na základě těchto vstupů udělej alespoň jednu konkrétní akci na zlepšení.

2

10 minut

03 Pochvala potěší každého

Pravidelně (na týdenní poradě) sdílej úspěchy bez ohledu na jejich velikost se všemi členy týmu, nejen těmi, kterým se v danou chvíli něco podařilo.

1

5 minut

04 Jaké máme cíle?

Klíčem k budování důvěry v pracovním týmu jsou společné cíle.

Zamysli se nad tím, jaké cíle má tvůj tým a pak to nasdílej  do skupiny Leadership Akademie.

2

10 minut

05 Bez spojení není velení

Dalším pilířem, na kterém důvěra v týmu stojí, je komunikace. Zeptej se ve svém týmu, jak vnímají dostatečnost či nedostatečnost komunikace ve vašem týmu. Co jim konkrétně chybí a co funguje. Následně dej vědět ostatním ve skupině Leadership Akademie.

3

15 minut

06 No blame culture - kultura bez obviňování

Stalo se ti někdy, že jsi na společném týmovém meetingu něčemu nerozuměl/a, ale bál/a se zeptat? Nebo jsi šéfovi nemohl/a říct svůj názor, protože byl jiný než ten jeho? Zažil/a jste sarkastické poznámky, které zaváněly vysmíváním nebo zahanbováním? Pak jsi se pohyboval/a v prostředí, které se psychologickým bezpečím opravdu chlubit nemůže. Psychologické bezpečí je přesvědčení, že člověk může vyslovit myšlenky, pochyby, otázky a zveřejnit svoje chyby, aniž by za to byl potrestán nebo ponížen.

Zkus na další týmové schůzce udělat jednu z následujících věcí:

  • řekni, že něco nevíš, nechápeš nebo tomu nerozumíš
  • zeptej se, požádej o vysvětlení nebo o pomoc
  • povzbuď tým k tomu, aby řekl svůj názor, rozporoval status-quo, upozornil na rizika ap.
  • vnímej, kdo typicky mluví a kdo typicky mlčí a snaž se jako leader povzbudit k vyjádření se i ty, kteří se k tomu nemají

Následně nasdílej své zkušenosti ve skupině Leadership Akademie.

3

15 minut

07 Nauč se říct ne

Slůvko NE patří k těm nejkratším, přesto se mnohdy neříká lehce. V práci se bojíme odmítnout šéfa, v soukromém životě rodinné příslušníky nebo přátele ve snaze udržet si jejich přízeň. Výsledek? Jsme vyčerpaní, naštvaní a trápí nás pocit viny.  

Příště, než řekneš "ano" nebo "ne", zvaž, zda ti toto rozhodnutí pomůže plnit tvoje priority a cíle. Pokud se domníváš, že by ti další úkol nebo závazek bránil ve splnění tvých priorit, řekni "ne". Pak se o své zkušenosti poděl ve skupině Leadership Akademie.

2

5 minut

08 Výzvy pro ostatní

Vymysli výzvu k tomuto tématu, kterou můžeme přidat na seznam, až toto téma zase přijde na řadu. Pošli svému P&C BP.

1

5 minut