Září 2020 – 1984

„George Orwell patří k “standardní” četbě, přesto mi v posledních letech přijde aktuálnější než kdy dříve.“ říká Jakub Nešetřil, člen sítě Red Button.

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitárních systémů. „Antiutopie“ má i svého „antihrdinu“: je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři. Tyto elementární nároky jsou však přímým ohrožením moci, postavené na lži, a proto je Winstonova vzpoura proti obludnému organismu, jehož je nepatrnou buňkou, předem odsouzená k nezdaru. Přesto mu autor vkládá do úst jistou naději, působivější o to, že vyslovenou v mučírně: „Nějak už vám to selže, něco vás zdolá. Život vás zdolá.“ Orwell napsal svůj román v roce 1947. Na rozdíl od mnohých v té době nepodlehl euforii poválečného optimismu vyhlídek na věčný mír, a jeho dílo je proto sugestivním obrazem politické perverze, kterou končí v dějinách každé revoluční hnutí.

Moderuje: Jan Mašek

Host: Jakub Nešetřil

Pořad: Kniha měsíce

7 min

Kdo je Jakub Nešetřil?

Jakub Nešetřil je jedním z nejúspěšnějších podnikatelů v IT v Čechách. Vybudoval a poté v roce 2017 prodal startup Apiary do světového gigantu Oracle, kde následně zastával post viceprezidenta produktového vývoje. Dnes Jakub stojí za Česko.Digital, které si klade za cíl propojovat IT a státní i nestátní organizace s jednotným, společným cílem – pomáhat Česku být lepším místem k životu.

Výzva

Reflexe knihy 1984

Časová náročnost: 30 minut

Výzva

  1. Přečtěte si knihu 1984.
  2. Zastavte se a napište reflexi, která vám pomůže si ukotvit a lépe zapamatovat informace, které jste se v knize dozvěděli. Cílem je ihned převést nabyté informace do praxe jak v pracovním, tak i v osobním životě.

Diskuse

Online vzdělávání, které vás vtáhne (NEW) Fóra VYSÍLÁNÍ: Kniha měsíce – 1984

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.