Vařte z vody aneb umění Je to fuk

73 min | Pořad: Brain&Breakfast

Nenechte si ujít živé vysílání. Registrujte se.

S registrací získáte možnost sledovat vysílání on-line a živě, zapojit se do diskuse s hostem i včasné upozornění na toto a všechny další živé přenosy Red Button EDU. Využijte zkratku ke kvalitním informacím.

Inspirativní a interaktivní snídaně nabídla divákům několik praktických cvičení, které pomáhají odstranit překážky, které máme zabudované v hlavě a které nám často brání v osobním rozvoji. „Brání nám tvořit, inovovat, ale vlastně se i naplno projevit jako člověk, být naplno expresivní, autentický, naplno milovat a strávit tady ten život tak, jak tady chci být a kým chci být. A my to rozbijeme,“ řekl Jiří Charvát ještě nepřipravenému a dost možná i rozespalému publiku.

„To nejstrašnější, co se nám ve vzdělávacím systému stalo bylo to, že do nás zasel strach z chyby. Dokud to tak nebylo, tak učení bylo zábavný a fascinující a rostli jsme. Pak ale přišel vzdělávací systém.“ říká Jiří Charvát. Přesto chyba není to, čeho bychom se měli bát, naopak to je způsob, jakým se učíme.

Dalšími překážkami, které nám brání se plně rozvinout, je vysoká vnitřní laťka, kdy si nastavujeme zbytečně velké cíle, nebo například již zajetá představa, že s našimi nápady narazíme. To nás pak často drží s nápady při zemi a někdy je ani nahlas neřekne. Přitom „z těch nejblbějších nápadů vznikají ty nejlepší věci,“ vysvětluje Charvát.

Všichni jsme na tom ve skutečnosti stejně. Myšlenka „ostatní vypadají, že vědí, co dělají, jenom já ne,“ je podle Charváta a Venclíka totiž univerzální. „Každý vaří z vody. Nikdo neví, co dělá a je to tak správně,“ znělo ujištění od řečníků. A pokud se s tím smíříme, nebude pro nás improvizace problém.

Kdo jsou hosté?

Jiří Charvát

Vedl jsem tým copywriterů. Pak jsem vykouřil halucinogenní žábu, zjistil, že neexistuju a skutečnost je jenom lunapark, kde si můžu prožít, cokoli chci.
Tak teď v Škole improvizace navracím lidi k jejich spontaneitě a píšu to, co věřím, že jim uleví. Humor, příběhy, poezii a mind-upy: chytré komediální přednášky, které se snaží skrze slzy smíchu doručit katarzi: „Jé, já v tom nejsem sám/sama?!“ a pomáhají popasovat se se životem obejmutím třeskuté melancholie. Napsal jsem knihy Eskejp: Na útěku z kanceláře podle blogu nominovaného na Magnesii Literu, Qejci: Existenciální sperma komiks a sbírku básní Zase je dneska. Jsem dvojnásobným mistrem České republiky ve slam poetry.

Lukáš Venclík

Píšu a mluvím na veřejnosti, často spatra. 16 let hraju improvizační představení v češtině – s Just! Impro v pražském Švandově divadle i v angličtině – v Brémách, Krakově, Bernu a Paříži. V rámci Školy improvizace jsem odučil desítky workshopů zaměřených na spolupráci, rozbíjení stereotypů a storytelling.

Mějte přístup k metodikám a questům!

Podpořte nás a navíc získáte unikátní materiály, které vám pomohou nové informace aplikovat do vaší každodenní praxe. Získat ale můžete mnohem víc. Přesvědčte se sami.


Zeptejte se na to, co vás zajímá