Jak může AI pomoci v současné krizi

V posledních letech se jako západní civilizace potýkáme s prohlubující se krizí duševního zdraví. Ta se projevuje jak u mladých lidí (GenZ) zejména v extrémním nárůstu počtu sebevražd, sebepoškozování, depresí či úzkostí, tak i celopopulačně až v jakési pandemii rozkladů funkčních modelů světa a jejich nahrazení různými konspiračními teoriemi, antisociálním chováním a polarizací ve všech dimenzích společnosti.

V přednášce si řekneme, jaká je zjednodušená neuropsychiatrická dynamika a příčina těchto problémů, a jakou roli hrají sociální sítě, AI i probíhající kognitivní a hybridní válka. Dostaneme i k tomu, jestli můžeme AI využít i k postupnému zlepšování situace a budování dlouhodobé technologické ochrany naší mysli.

Jan Romportl je expert na umělou inteligenci, zakladatel startupu Elin.ai, konzultant, a technologický partner ve společnosti Presto Ventures. V minulosti založil a do půlky roku 2022 také vedl Dataclair.ai – Centrum umělé inteligence v PPF a O2 Czech Republic. Poté se odpoutal od korporátního prostředí a pustil se do vlastního startupového projektu, v němž s AI řeší palčivé problémy v oblasti duševního zdraví a online světa. Má Ph.D. z umělé inteligence a vystudoval také filozofii. Než v roce 2015 nastoupil do O2 jako Chief Data Scientist, měl 12 let zkušeností v univerzitním výzkumu a výuce v oblastech umělé inteligence, interakce člověka a stroje, řečových technologií a filozofie. Byl vedoucím oddělení Interakce člověka a stroje ve Výzkumném centru nových technologií na Západočeské univerzitě v Plzni a zároveň výzkumníkem na Katedře kybernetiky. V současnosti je také členem Katedry filozofie téže univerzity, spolupracuje s Centrem teoretických studií Univerzity Karlovy a s českým Spolkem pro efektivní altruismus. Ve volném čase běhá, dělá taekwondo, potápí se a je soukromým pilotem. Také nadšeně sbírá historické počítače Atari.

Živý přenos přednášky začíná 22. 8. 2024 v 8:30.

Rezervujte si místo na živém vysílání v Magenta Experience Center, Praha nebo nás sledujte s platnou licencí Red Button EDU.

Sledujte přednášky ve firmě a dopřejte svým lidem prostor pro rozvoj.

Pořiďte svým lidem 12 inspirativních přednášek na celý rok.

Každý měsíc pro vás přichystáme jednu přednášku a diskusi na zlatém podnose. Nemusíte řešit organizačně koncepci, vybírat témata ani domlouvat ty nejlepší přednášející. Vaši lidé vše sledují online u vás ve firmě a vy šetříte čas a dosahujete snáze svých cílů.

Co jsou inspirativní snídaně Brain&Breakfast

  • Snídaně vznikly, aby inspirovaly. Jejich cílem je ukazovat zajímavost lidí i světa kolem nás a propichovat bubliny, ve kterých každý z nás žije.
  • Jsou inspirativním prostorem, ve kterém se lidé setkávají a rozvíjí diskuzí nad tématy z nejrůznějších oblastí.
  • Po celé České a Slovenské republice je stovka vysílacích míst, kde mají návštěvníci možnost Brain&Breakfast sledovat živě.
  • Přednášky můžete každý měsíc vysílat i do své firmy