Stárnutí populace jako hrozba nebo příležitost?

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Vyzkoušet na 14 dní zdarma

Stárnutí populace se jako téma objevuje stále častěji. Co to ale znamená pro každého z nás? Máme se bát, že „z práce půjdeme rovnou do hrobu?“ Nebo snad hrozí ještě něco jiného než prodlužování věku odchodu do důchodu? Máme se vůbec bát nebo je na tom i něco pozitivního? A kdo nám pomůže, když budeme potřebovat? Zobrazit více…

V roce 2050 bude každý třetí Čech starší než 65 let a lidí nad 85 bude až pětkrát více než je tomu nyní. Tyto údaje na jednu stranu svědčí o vyspělosti naší společnosti, zdravějším prostředí a lepší lékařské péči, na druhou stranu ale také ukazují na trend, na který bychom se měli připravit.

Jednou ze skupin, která by měla o stárnoucí populaci začít přemýšlet jinak, jsou zaměstnavatelé. Za dvacet let totiž nastane doba, kdy bude chybět 700 tisíc pracovních míst. „Měli bychom se zamyslet nad tím, jak zapojíme všechny generace a jak využijeme jejich potenciál,“ vysvětluje Taťána Brzobohatá potenciál ukrytý v lidech v důchodovém věku.

V souvislosti s tým nadace přispívá například projektem Zlatá práce. Pomáhá lidem nad 50 let s přípravou na pohovor, vylepšením životopisu nebo hledáním firem s inkluzivním prostředím. Ztráta zaměstnání by pro ně totiž mohla znamenat konec ekonomicky aktivního života.

Kdo jsou hosté?

Taťána Brzobohatá

Předsedkyně správní rady a zakladatelka Nadace Krása pomoci, influencerka a aktivistka, česká topmodelka, jediná světová vítězka Miss World z ČR a SDGs ambasadorka OSN. Je mezinárodně známá osobnost a jediná Miss World, která se kontinuálně již 11 let zabývá pomocí seniorům a zvyšování povědomí o stárnutí populace a demografických změnách. I díky tomu byla označena v roce 2012 mezinárodní organizací World Network of Young Leaders and Entrepreneurs (WNYLE) jako mezinárodní leader mladé generace. V roce 2014 byla zařazena do prestižního žebříčku mladých osobností Forbes “30 pod 30”. V roce 2017 o ní vznikl dokument z cyklu GEN – Galerie Elity Národa. Od roku 2017 je SDGs ambasadorkou – věnuje svůj čas propagaci Cílů udržitelného rozvoje a reprezentuje ČR na různých akcích konaných pod záštitou OSN.

Michaela Stachová

Vystudovala Mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě. Do neziskového sektoru vstoupila v Diakonii ČCE, kde ve Středisku humanitární spolupráce vedla PR a fundraising. Informovala o projektech v Asii, na Blízkém Východě i v Africe a sama několik projektů navštívila. Od roku 2017 je ředitelkou Nadace Krása pomoci, která se zaměřuje na pomoc seniorům v České republice. Od jejího nástupu nadace přidala ke své činnosti projekt Zlatá práce, který se zaměřuje na pomoc lidem 50+ na trhu práce, a započala rozšíření projektu Doma bez obav do dalších měst mimo Prahu.

85 min | 17. 10. 2019 | Pořad: Brain&Breakfast

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Vyzkoušet na 14 dní zdarma