Smrtící propaganda – fake news v post-konfliktním prostředí

77 min | Pořad: Brain&Breakfast

Moderuje: Jan Mašek | Host: Vladimír Dzuro

Nenechte si ujít živé vysílání. Registrujte se.

S registrací získáte možnost sledovat vysílání on-line a živě, zapojit se do diskuse s hostem i včasné upozornění na toto a všechny další živé přenosy Red Button EDU. Využijte zkratku ke kvalitním informacím.

Detektivky, akční filmy a představa, že práce v největší policejní organizaci světa bude stejná jako ve fiktivním světě, přivedla Vladimíra Dzura, vyšetřovatele z české kriminálky, v 90. letech do Interpolu. Netrvalo však dlouho, než si uvědomil, že jde o značně zkreslenou představu. Akce, kterou Dzuro v Interpolu očekával, se nedočkal. Začal se tedy rozhlížet po jiném uplatnění, které ho zavedlo do války probíhající v oblasti bývalé Jugoslávie. Zde měl na starosti vyšetřování válečných zločinů pro tribunál pod Organizací spojených národů.

Zkoumání pozadí konfliktu vyšetřovatele přivedlo mimo jiné k fake news a vlivu na životy a akce lidí žijících v konfliktním a post-konfliktním prostředí. V případě falešné zprávy ve srbských médiích bylo například v roce 1994 zabito kolem osmi a půl tisíce lidí. Kvůli jiné fake news skončil život osmiletého dítěte, jehož jediným cílem bylo získat baterie do walkmanu.

„Nebyla to invazní válka, jako třeba druhá světová, kdy Německo přepadlo Evropu. Tohle byla válka sousedů. To je podle mě daleko strašnější, protože lidé, kteří spolu žili v míru od konce druhé světové války, ženili se a vdávali mezi sebou, slavili ortodoxní a katolické Vánoce a muslimské svátky, tak najednou vzali zbraně a začali se zabíjet.“ říká Vladimír Dzuro.

Kdo je Vladimír Dzuro?

Vladimír Dzuro, emeritní policejní rada, se narodil v Kladně a dětství prožil v Buštěhradě. V letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista pro Policii České republiky, nejprve u Kriminální policie v Praze 10 a později v Národní ústředně Interpolu v Praze. V roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii (UNPROFOR), od dubna 1995 pak zastával více než devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Den Haagu, v Holandsku. V současné době vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku.

Za dlouholetou úspěšnou práci pro Mezinárodní tribunál obdržel medaili Za službu mezinárodní spravedlnosti a policejní prezident mu udělil Plaketu Policie České republiky a následně Čestnou medaili za trvalý přínos k budování a prosazování dobrého jména Policie České republiky. 

Unikátní osobní svědectví přináší v tištěné i audio podobě kniha Vyšetřovatel – Démoni balkánské války a světská spravedlnost, kterou Vladimír Dzuro napsal. V listopadu 2019 vychází ve Spojených státech její anglická verze pod názvem The Investigator – Demons of the Balkan War.  warcrimeinvestigator.com

Mějte přístup k metodikám a questům!

Podpořte nás a navíc získáte unikátní materiály, které vám pomohou nové informace aplikovat do vaší každodenní praxe. Získat ale můžete mnohem víc. Přesvědčte se sami.


Zeptejte se na to, co vás zajímá