Sloužit vlasti

Kupte si předplatné.

S předplatným můžete sledovat všechny další vysílání Red Button EDU kdykoliv. Využijte zkratku ke kvalitním informacím.

Osobní příběh českého vojáka, armádního generála Armády České republiky ve výslužbě. O tom, jak se známý voják dostal ke své funkci, jak vnímal své dětství a změny režimu a co pro něj vojenský výcvik a profese znamenala. Zobrazit více…

Osobní příběh českého vojáka, armádního generála Armády České republiky ve výslužbě. O tom, jak se známý voják dostal ke své funkci, jak vnímal své dětství a změny režimu a co pro něj vojenský výcvik a profese znamenala.

„Na vojenské gymnázium jsem šel kvůli dobrodružství a díky pocitu stát se „velkým chlapem“. Gymnázium vedlo Petra Pavla k vojenské činnosti, ale reálně to byly pouze děti v uniformách. Měly vojenský režim, s čímž se jako volnomyšlenkářské dítě těžko srovnával, ale zároveň mu to dalo hodně zkušeností k nenásledování. „Příklady k nenásledování jsou stejně hodné jako ty k následování. Být v situaci, kdy jsme hodně deprimovaní a uvědomujeme si, že toto bychom nikdy neudělali, takto bychom se nikdy nechtěli chovat k ostatním, tak právě tento moment je hodně inspirativní“ vysvětluje Petr Pavel.

Vyrůstal v tom, že systém, ve kterém žijeme, je jediný pro nás možný, a sice alternativy někde jsou, ale celkově se o fungování života na západ od našich hranic nemluvilo. „S odstupem let si můžeme klást otázky jak to, že jsme v minulé době vůbec daný režim akceptovali“ říká generál Pavel.

Kdo je gen. Petr Pavel?

Petr Pavel je armádní generál ve výslužbě, který dosáhl nejvyšších vojenských postů jak v Armádě ČR – náčelník Generálního štábu (2012-2015), tak i v Severoatlantické alianci – předseda vojenského výboru NATO (2015–2018). Do této prestižní pozice byl zvolen jako první představitel postkomunistických států. Vojenskou dráhu započal již v roce 1975, když nastoupil na Vojenské gymnázium v Opavě, následně absolvoval studia ve Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, postgraduální studium zpravodajství na Vojenské akademii v Brně, vysokou štábní školu v Camberley (Velká Británie), Královskou akademii obranných studií v Londýně (2005) a na King’s College London, kde získal titul Master of Arts (M.A.) v oboru mezinárodních vztahů (2006).

Velitelské zkušenosti získal u útvaru zvláštního určení v Prostějově, společných sil i jako zástupce Armády ČR v mezinárodních institucích. Byl účastníkem několika zahraničních vojenských misí a za vykonané hrdinské činy obdržel řadu vyznamenání AČR i vysoké zahraniční řády, mj. nejvyšší vyznamenání Francie a USA. Od svého odchodu do zálohy ke konci roku 2018 se věnuje přednáškám a popularizaci otázek bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky s cílem dále pomáhat posilovat českou společnost, aby byla soudržná a nerozdělovaly ji vnitřní konflikty. Založil spolek Pro bezpečnou budoucnost a iniciativu Spolu silnější, která pomáhá zvládat důsledky koronavirové pandemie.

98 min | 20. 8. 2020 | Pořad: Brain&Breakfast

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Podpořte nás a navíc získáte unikátní materiály, které vám pomohou nové informace aplikovat do vaší každodenní praxe. Získat ale můžete mnohem víc. Přesvědčte se sami.