Prosinec 2020 – Radical Help

9 min | Pořad: Kniha měsíce

Nenechte si ujít živé vysílání. Registrujte se.

S registrací získáte možnost sledovat vysílání on-line a živě, zapojit se do diskuse s hostem i včasné upozornění na toto a všechny další živé přenosy Red Button EDU. Využijte zkratku ke kvalitním informacím.

„Velmi optimistická a inspirující kniha o tom, jak radikálně změnit veřejné služby, které přestaly sloužit své původní myšlence. Inspirující v metodách, optimistická ve výsledcích. Pomůžete mi promyslet, jak tento přístup zrealizovat i v Čechách?“ říká Markéta Pěchoučková, členka sítě Red Button.

HOW WE CAN REMAKE THE RELATIONSHIPS BETWEEN US AND REVOLUTIONIZE THE WELFARE STATE

How should we live: how should we care for one another; grow our capabilities to work, to learn, to love and fully realize our potential? This exciting and ambitious book shows how we can re-design the welfare state for this century.

The welfare state was revolutionary: it lifted thousands out of poverty, provided decent homes, good education and security. But it is out of kilter now: an elaborate and expensive system of managing needs and risks. Today we face new challenges. Our resources have changed.

Hilary Cottam takes us through five ‚Experiments‘ to show us a new design. We start on a Swindon housing estate where families who have spent years revolving within our current welfare systems are supported to design their own way out. We spend time with young people who are helped to make new connections – with radical results. We turn to the question of good health care and then to the world of work and see what happens when people are given different tools to make change. Then we see those over sixty design a new and affordable system of support.

At the heart of this way of working is human connection. Upending the current crisis of managing scarcity, we see instead that our capacities for the relationships that can make the changes are abundant.

We must work with individuals, families and communities to grow the core capabilities we all need to flourish. Radical Help describes the principles behind the approach, the design process that makes the work possible and the challenges of transition. It is bold – and above all, practical. It is not a book of dreams. It is about concrete new ways of organizing that already have been developing across Britain. Radical Help creates a new vision and a radically different approach that can take care of us once more, from cradle to grave.

[vysilani]

Kdo je Markéta Pěchoučková?

Markéta Pěchoučková pracuje na ministerstvu práce a sociálních věcí, snaží se přispět k efektivnějšímu fungování veřejné správy a veřejných služeb a podpořit evidence-based rozhodování. Ráda pomáhá projektům, které znají pravé příčiny problémů, hledají pro ně řešení, jsou zaměřené na výsledky a nebojí se sledování a měření dopadu. Zajímají ji alternativní modely organizace pracovních týmů, o jeden takový se koneckonců pokouší i ve své práci.

Mějte přístup k metodikám a questům!

Podpořte nás a navíc získáte unikátní materiály, které vám pomohou nové informace aplikovat do vaší každodenní praxe. Získat ale můžete mnohem víc. Přesvědčte se sami.


Zeptejte se na to, co vás zajímá