Peníze x Kryptoměny

Nasajte atmosféru Red Button EDU. Podívejte se na kompletní ukázku vysílání tak, jak je dostupné registrovaným uživatelům.

63 min | Pořad: InspiRácio

V dnešním InspiRáciu zabrousíme do světa tradičních financí a digitálních měn, které se pomalu tradičními stávají! Jsou to ale vůbec měny? Jakou mají perspektivu v rychle se proměňujícím světě? A nahradí někdy peníze tak jak je známe dnes? Pokud se chcete dozvědět více, pak jste tu s námi správně.  

Spolu s Pavlem Kysilkou, dlouholetým bankéřem a zakladatelem 6D, a Vaškem Hollerem, zakladatelem Cryfinu, si budeme povídat o tom, co jsou to peníze, jak získávají nebo ztrácejí svoji hodnotu a zda je již blízko doba, kdy úplně přestaneme používat hotovost. 

Zavítáme také do světa bitcoinu a dalších kryptoměn. Osvětlíme co je to blockchain a jaké jiné využití může tahle technologie vnést do našich životů. 

Porovnáme výhody a nevýhody klasických FIAT měn a kryptoměn z hlediska transakčního a investičního potenciálu.

Peníze byly a jsou spojovány s touhou po moci, jsou příčinou válek, nepokojů a drancování. Zároveň byly impulsem k zámořským objevům či k rozvoji obchodu a inovacím. Bude jednou to samá platit o kryptoměnách?

O penězích vznikla řada lidových pořekadel a rčení a tak i já se svých hostů zeptám, zda pro ně čas jsou peníze, zda mají peníze až na prvním místě a nebo zda by si pro korunu nechali koleno vrtat :).

Ti z vás, kdo se na nás budete dívat naživo, máte navíc příležitost pokládat hostům otázky spolu se mnou i přímo. Těším se na vás!

Co si z vysílání odnesete?

 • Dozvíte se, jak se kryptoměny liší od standardních peněz (tzv. FIAT měn) a jaké výhody či nevýhody vám a vaší firmě mohou přinést.
 • Pochopíte jak jednoduché nebo složité je začít obchodovat s kryptoměnami, případně do nich investovat.
 • Vysvětlíme vám co je to blockchain a k čemu všemu se může v budoucnu využít.
 • Uslyšíte také jaká rizika dnes ovlivňují nejvíce tradiční peněžní systém.

Hosté

Pavel Kysilka

Pavel má záběr od makroekonomiky, přes finance a bankovnictví až po digitalizaci. Působil jako poradce ministra pro hospodářskou politiku nebo Víceguvernér ČNB, řídil měnovou odluku české a slovenské koruny a podobné projekty v mnoha zemích jako expert Mezinárodního měnového fondu. Byl také 5 let CEO České spořitelny a od 2016 v rámci 6D pomáhá firmám se strategií a změnou obchodních modelů na digitální ekonomiku. Je předsedou Dozorčí rady Českých drah a ČMZRB, členem Rady ČT a prezidentem hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Mimo práci ho můžete potkat často v sedle horského i silničního kola.

Václav Holler

Vašek pochází z Hradce Králové a už na střední škole uspěl se svým týmem v programování, když za software, který optimalizoval 3D tisk, získali ocenění Česká hlavička. Jako mladý programátor sledoval vznik kryptoměn takřka od počátků Bitcoinu. Tehdy ale netušil, že jednou se z nich stane seriózní investiční nástroj. Do světa financí pronikl přes forex. Okolo roku 2015 začal vnímat kryptoměny jako významnou příležitost. Je fanouškem blockchainu a věří, že to je technologie, která změní nejen svět financí. Nyní vede společnost CRYFIN, která se zabývá správou majetku a investováním do kryptoměn.

Peníze – kde se berou a kam mizí?

Časová náročnost: 1-2 hod

Výzva

V posledním InspiRácio jsme se detailně věnovali kontrastory peníze versus kryptoměny. Ač mají řadu odlišností, oboje slouží jako prostředek transakční a také investiční pro případné zhodnocení či znehodnocení vašeho majetku. A inventury vašeho osobního majetku – finanční gramotnosti – se týká i dnešní výzva.

Proč se do výzvy pustit?

 • Přelom roku je často vhodná příležitost pro bilancování. A cílem naší výzvy je zamyslet se nad zjednodušenou  bilancí – rozvahou – tvojí domácnosti. 
 • Zamyslíš se nad svými aktivy a pasivy, příjmy a výdaji a ujasníš si, odkud pocházejí zdroje tvých příjmů, z jakých typů aktivit.
 • Ověříš si, nakolik jsi schopen se v problematice peněz orientovat a řídit efektivně své vlastní finance.
 • Dostaneš tak možná i příležitost podívat se na svůj běžný život z jiného úhlu pohledu.
Přijmout výzvu Výzvu přijalo již 7 lidí
Po přijetí výzvy se vám zobrazí detailní instrukce.

Co mám udělat?

 • Víš kolik jsi utratil za minulý měsíc? Ne? Sepiš si stručný přehled svých měsíčních výdajů. Spočítej si třeba průměr za posledních 6 měsíců. Spočítej si také trend za posledních 12 měsíců. Zjistíš, zda tvé výdaje rostou, klesají, kolísají nebo jsou víceméně stálé. 
 • Identifikuj v přehledu položky stále se opakující a položky výjimečné/jednorázové. Rozděl si své výdaje do několika jednoduchých kategorií jako je bydlení, doprava, jídlo, oblečení, zábava a sleduj jak si vedeš v jednotlivých kategoriích.
 • Udělej si přehled svých měsíčních příjmů za posledních 12 měsíců. Rozděl si své příjmy do kvadrantu kategorií podle toho, co je jejich zdrojem – zaměstnanecký poměr, živnost, vlastní byznys nebo investování. Kolik peněz spadá do které kategorie? Máš příjmy z jedné, dvou, tří nebo rovnou všech čtyř?

  Zaměstnanec

  Majitel firmy

  OSVČ

  Investor

 • Vytvoř si přibližný přehled svého stávajícího majetku. Nejde tady o účetní přesnost, jde o to zachytit všechny hlavní položky. Zahrň věci nemovité i podstatné věci movité a také volné finanční prostředky. 
 • Udělej si jednoduchou tabulku o dvou sloupcích. Do sloupce aktiva uveď všechen majetek, který ti generuje další příjem (věci které pronajímáš, peníze které investuješ, atd.). Do sloupce pasiva uveď ten majetek, který tě naopak stojí provozní náklady (údržba nemovitostí, dopravních prostředků, oblečení, atd.).

  Aktiva Pasiva
  ??? CZK ??? CZK
 • Připrav si vlastní interpretaci toho, co, ti tahle rychlá anaýza poskytla za nové vhledy.
 • Připrav si návrh/plán, zda a co chceš případně změnit – jak toho, za co peníze utrácíš,  tak odkud generuješ svoje příjmy.

Až budeš mít splněno, neváhejte tady napsat svou reflexi, inspiruješ tím ostatní.

Reflexe


Zeptejte se na to, co vás zajímá