Na cestě s Marvem Shammou

Nasajte atmosféru Red Button EDU. Podívejte se na kompletní ukázku vysílání tak, jak je dostupné registrovaným uživatelům.

75 min | Pořad: Na cestě

Moderuje: Petr Skondrojanis | Host: Marv Shamma

Na své cestě potkává Petr Skondrojanis zajímavé osobnosti, které umí svými příběhy a pohledem na svět inspirovat další. Při procházce po místech, která jsou spjata s jejich životem, se Petr ptá na jejich pohled na svět, na současnost, minulost, ale i budoucnost. Zjistěte, co je na jejich cestě životem inspirovalo, co a kdo jejich pohled na svět ovlivnilo. Nechte se inspirovat a vydejte se na cestu s Marvem Shammou po Plzni a Praze.

Marv Shamma je dnes zejména uznávaným koučem a mentorem, kdy pomáhá lidem rozvíjet své silné stránky a objevovat v sobě svůj skrytý potenciál. Na své cestě toho zažil opravdu hodně. Narodil se v Bagdádu, přežil dvě války, přišel o část rodiny i střechu nad hlavou, v 12 letech se přestěhoval do ČR, kde na pomezí dětství a puberty zápasil s kulturními a společenskými. Později založil společnost ONEPROVE (dneska známou pod názvem Veracity Protocol) a rozvojovou platformu Flowberry.

Co v rozhovoru zazní?

„Jestli chcete něco v životě změnit, je potřeba změnit i prostředí.“ Změna nepříjde sama. Musíte ji pomoct a Marv na vlastních zkušenostech ukazuje jak k ní přistupovat.

„Nehledám v lidech pravdu, ale integritu.“ Proč je pro Marva dlouhodobá integrita lidí důležitá? A proč právě integrita a ne třeba hodnoty?

„V jistý moment přijdeš o kontakt s vlastním já a začínáme hrát hru, abychom se líbili okolí. Pak rychle vyhoříme.“ Jaké nástroje Marv používá, aby se mu to nestávalo a jakou roli v tom hraje meditace?

„Buď takový, aby tě ostatní chtěli doběhnout. Ne takový, aby…“ Co byla nejlepší rada, kterou kdy Marv dostal? Kdo mu ji dal?

„Nemyslím, že můžeš růst, když máš všechno a žiješ v blahobytu.“ Proč se rozvíjet a co nás k rozvoji motivuje? Jak s tím pracovat? Co je to koncept reskill a upskill, který Marvovi změnil pohled na mnohé při jeho studiu na Hyper Islandu?

[vysilani]

Kdo je Marv Shamma?

Marv se narodil v Bagdádu, přežil dvě války, zažil otce jako politického vězně a přišel o část rodiny i střechu nad hlavou. Ve věku 12ti let se přestěhoval do ČR, kde na pomezí dětství a puberty zápasil s kulturními a společenskými výzvami, zejména ve snaze rychle se adaptovat a porozumět novému mindsetu. Tato extrémní situace mu dodnes pomáhá dívat se na svět z různých úhlů pohledu a věřit, že za každou výzvou existuje obrovská příležitost.

V roce 2005 vystudoval umělou inteligenci na Zapadočeské univerzitě a následně vystudoval Change Management & Digital Transformations na švédském Hyper Islandu. Proto rád kombinuje trendy z oblasti technologií se zkušenostmi s budováním vlastních startupů a vášní pro řízení a rozvoj talentů.

Marv je zakladatelem platformy Flowberry, kde se zabývám rozvojem talentu a týmové dynamiky. V roce 2015 spoluzaložil společnost ONEPROVE, dneska známá pod názvem Veracity Protocol.

Životní hodnoty

Časová náročnost: 45 minut

Proč se do výzvy pustit?

Na věhlasné věštírně v řeských Delfách je nápis vytesaný do kamene “poznej sebe a poznáš boha” tím je naznačeno, že sebevědomí je naprosto klíčové pro své určení, sebepotvrzení ve světě a díky tomu i aktivace schopnosti intuitivně si vybírat správný směr. Naše babičky říkávaly “Takovej rovnej chlap to je!” Jinými slovy je v nějaké integritě, co říká, co si myslí, co cití a co dělá je v jedné linii. Nebo “Jdi a srovnej se” to je vyrovnání se sebou samým. Ostatně s vyrovnaným člověkem se vše dělá snáz, můžete se s ním konstruktivně pohádat, nepřekvapí vás, neporušuje dohody, … Abyste to dokázali musíte znát vaše vnitřní postoje a hodnoty.

Podle hodnot si vybirejte lidi kolem sebe, do svých týmů a nezapomeňte, že každá normalizace odchylky vede k většímu oddalování od vašich přesvědčení a k větší nevyrovnanosti. 

Přijmout výzvu Výzvu přijalo již 8 lidí
Po přijetí výzvy se vám zobrazí detailní instrukce.

Co mám udělat?

1. Podívejte se na seznam hodnot a vyznačte si v něm vašich 5, které s vámi nejvíce rezonují a o kterých si myslíte, že nejvíce charakterizují váš náhled na svět.

2. Následně si udělejte check ve skvělém Barettově value centru.

3. Shodují se vaše vyznačené hodnoty s těmi, které vám vyšly v testu?

  • Pokud ano, pak se znáte docela dobře a teď už je jen na vás abyste na světě konali podle vašich hodnot.
  • Pokud nikoliv, zamyslete se nad těmi, které vám vycházejí rozdílně a zkuste identifikovat proč vám vycházejí odlišně.

Pokud se vám bude chtít…

1. Zajdetě ještě o krok dále, napište si 5 projevů chování, které vaše hodnoty reprezentují. Protože třeba “Pružnost” každý můžeme chápat odlišným způsobem, někdo jako přizpůsobení se a někdo jiný jako schopnost proklouznout spravedlnosti, tak abyste byli opravdu sladěni sami se sebou. 

2. Zkuste si najít vašeho velmi blízkého kolegu a kolegyni a zeptat se ho, kdyby měl(a) vybrat 5 hodnot/principů které by vám přisoudil(a), jaké by to byly? 5 slov, které vám mohou říct jak působíte na ostatní a jestli se ve vašich hodnotách projevujete a ostatní je vnímají. Můžete to dělat opakovaně a uvidíte co se vám to bude potvrzovat či vyvracet.

Až budeš mít splněno, neváhejte tady napsat svou reflexi, inspiruješ tím ostatní ke sdílení a uvědomění si vlastních životních hodnot.

Reflexe

Všechny reflexe

29. 10. 2020 21:56

Díky moc za inšpiratívnu výzvu. Po roku som sa opäť vrátil k Barretovi a došlo tam k istým posunom smerom nahor. Teší ma, že sa mi to podarilo celkom dobre identifikovať v prvom cvičení. Pri úprimnom pohľade dovnútra cítim rezervy - akoby nastávali v živote situácie, keď hodnoty neudržím. Takže musím si urobiť podrobnejšiu analýzu - či tam nie je nejaká ďalšia, ktorá prebíja tie deklarované. Ak to nezvládnem sám, asi skúsim nejakého dobrého kouča. Ach jo.


Zeptejte se na to, co vás zajímá