Listopad 2020 – Slepé skvrny

„Slepé skvrny jsou zpráva o nás – naší společnosti a našich aktuálních problémech, které nechceme nebo nedokážeme vidět. Srozumitelnou a čtivou formou se je snaží zachytit a dát jim přehlednou strukturu a důležitý kontext. Někdy uklidní, někdy zneklidní… ale hlavně pomůže porozumět.“ říká Jiří Sekera, člen sítě Red Button.

O CHUDOBĚ, VZDĚLÁVÁNÍ, POPULISMU A DALŠÍCH VÝZVÁCH ČESKÉ SPOLEČNOSTI

Rozšířené vydání úspěšné sociologické sondy do české společnosti. Základní výbava k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky. Debaty o politice se v Česku často redukují na řešení několika politiků a jejich výroků, hodnotovou introspekci a kulturní války liberálů a konzervativců. Témata, která ovlivňují kvalitu života v Česku, a tím i důvěru v demokracii, však jako by zůstávala v našich slepých skvrnách. Zvlášť v době, kdy jsou politické kampaně postaveny spíše na emocích než na faktech, médii se šíří dezinformace a společnost namísto problémů, jako je budoucnost práce či podoba vzdělávání, řeší bulvární kauzy svých představitelů. Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, nárůst populismu a neschopnost na něj reagovat, mýty o veřejném mínění zastiňující realitu — to vše souvisí s klesající důvěrou Čechů v demokracii a s její životaschopností ve stále složitější realitě.

Moderuje: Jan Mašek

Host: Jiří Sekera

Pořad: Kniha měsíce

8 min

Nenechte si ujít živé vysílání. Registrujte se.

S registrací získáte možnost sledovat vysílání on-line a živě, zapojit se do diskuse s hostem i včasné upozornění na toto a všechny další živé přenosy Red Button EDU. Využijte zkratku ke kvalitním informacím.

Kdo je Jiří Sekera?

Rodný jazyk Jirky Sekery je interakční design, ale za svojí praxi (partner v Refresh.cz, Head of Design v Seznam.cz) působil i na mnoha dalších židlích od idea makera, přes strategického konzultanta až po týmového lídra. 

Baví ho propojovat lidi mezi sebou, pomáhat jim realizovat jejich vize a aktivovat jejich schopnosti. Je rád, když může přispět k zpřístupnění a škálování vzdělání, ať už jako učitel nebo spoluorganizátor akcí.

Výzva

Mějte přístup k metodikám a questům!

Podpořte nás a navíc získáte unikátní materiály, které vám pomohou nové informace aplikovat do vaší každodenní praxe. Získat ale můžete mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Diskuse

Online vzdělávání, které vás vtáhne (NEW) Fóra VYSÍLÁNÍ: Listopad 2020 – Slepé skvrny

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.