Kritické myšlení vs. drby a konspirace

Nasajte atmosféru Red Button EDU. Podívejte se na kompletní ukázku vysílání tak, jak je dostupné registrovaným uživatelům.

70 min | Pořad: Použij Sílu!

Moderuje: Miky Škoda | Host: Patrik Kořenář

Jen málo nástrojů dokáže tak rychle a efektivně hýbat společností, jako jsou dezinformace. Vyvolávají silné emoce, dokážou rozdělovat společnost a štvát lidi proti sobě. Mediální gramotnost začíná být jedním ze stěžejních pilířů vzdělání napříč generacemi. Jak tedy informace ověřovat, mít se na pozoru a rozpoznat fakta od drbů ve zprávách i ve firmě? A jak si zároveň udržet zdravou důvěru? To vše se dozvíte v Mikyho rozhovoru s Patrikem Kořenářem.

Proč vysílání sledovat?

Ať už přijímáte informace z médií, od influencerů nebo od učitelů, je nezbytné umět rozpoznat, které jsou pro vás užitečné a zároveň před upevněním názorů hledat, kde stojí pravda. Naučíte se, jak s informacemi nakládat zodpovědně a v kterých situacích zpozornit ať už jde o média, nebo o šokující informaci o novém románku u vás ve firmě.

Co si z dílu odnesete?

  • Zjistíte, jakou cestou se k vám “dobré” i “špatné” informace dostávají.
  • Porozumíte podstatě desinformací a konspirací.
  • Pochopíte důležitost kritického myšlení a toho, jak se obrnit proti tvorbě unáhlených závěrů.

Kdo je Patrik Kořenář?

Patrik Kořenář je spoluautorem kanálu Zvědátoři a autorem pořadu Fakta vítězí na YouTube, kde se zaměřuje na mediální gramotnost. Ve svých dokumentárních pořadech boří konspirace, hoaxy a dezinformace a učí na konkrétních případech, jak ověřovat informace. Tvoří jak videa o populárních záhadách, jako je Bermudský trojúhelník nebo Ďatlovova výprava, tak o dezinformacích v aktuálních tématech, jako je Covid-19, 5G nebo očkování.

Přečti si celou zprávu

Časová náročnost: 15 minut

Výzva

Nadpisy článků a jiné poutače mají z principu za cíl nás zaujmout a vyvolat emoce. Často se ale stává, že aby byla emoce vyvolána, nadpis sám o sobě znepřesňuje nebo přehnaně zjednodušuje informaci, kterou skrývá odkazovaný článek nebo video. A jak všichni víme, strach je jednou z nejsilnějších emocí, které lidi zvednou ze židle. Jak si na sebe dát pozor, nebýt ovce a nestát se obětí svých vlastních unáhlených reakcí?

Proč se do výzvy pustit?

Velmi jednoduchým způsobem se přiměješ povznést se na rychlou emocionální reakci a naučíš se přistupovat k informacím s větší mírou zdravého kritického myšlení. O to víc budeš sám sebou v případných reakcích a o to méně budeš přispívat k šíření dezinformací.

Přijmout výzvu
Po přijetí výzvy se vám zobrazí detailní instrukce.

Co mám udělat?

V následujícím týdnu pozoruj sám sebe při trávení času na sociálních sítích nebo při konzumování mediálního obsahu či zpráv. 

  • Jakmile v tobě některý z nadpisů vzbudí větší emoce – ať už strach, rozrušení, významný souhlas se zněním nadpisu či jinou silnou emoci, zastav se. Než začneš informaci sdílet, nebo než budeš pokračovat k dalším zprávám s upevněným názorem na předmět nadpisu, pozoruj, co se ti honí hlavou.
  • Postav se svojí vlastní emocionální reakci, která by mohla být unáhlená. Změň svůj původní záměr, přečti si celý článek.
  • Pokud jsou u článku uvedeny zdroje, projdi si je taky a zhodnoť sám pro sebe, jestli obsah i nadpis článku odpovídají tomu, co říká zdroj.
  • Pokud zdroj u článku chybí, zpozorni – to samo o sobě může věrohodnost článku snížit. V takovém případě se pokus se informaci ověřit jinde a vyhledat zdroje sám.
  • Až v tento moment pokračuj – ať už sdílením nebo informovanějším postupem k dalším zprávám.

Až budeš mít splněno, neváhej tady napsat svou reflexi. Inspiruješ tím i ostatní k zásadnímu kroku proti dezinformacím. Hodně zdaru!

Reflexe

Knihy

Video

Články

Další odkazy


Zeptejte se na to, co vás zajímá