Nasajte atmosféru Red Button EDU. Podívejte se na kompletní ukázku vysílání tak, jak je dostupné registrovaným uživatelům.
70 min | Pořad: Použij Sílu!
Moderuje: Miky Škoda | Host: Patrik Kořenář
Jen málo nástrojů dokáže tak rychle a efektivně hýbat společností, jako jsou dezinformace. Vyvolávají silné emoce, dokážou rozdělovat společnost a štvát lidi proti sobě. Mediální gramotnost začíná být jedním ze stěžejních pilířů vzdělání napříč generacemi. Jak tedy informace ověřovat, mít se na pozoru a rozpoznat fakta od drbů ve zprávách i ve firmě? A jak si zároveň udržet zdravou důvěru? To vše se dozvíte v Mikyho rozhovoru s Patrikem Kořenářem.
Proč vysílání sledovat?
Ať už přijímáte informace z médií, od influencerů nebo od učitelů, je nezbytné umět rozpoznat, které jsou pro vás užitečné a zároveň před upevněním názorů hledat, kde stojí pravda. Naučíte se, jak s informacemi nakládat zodpovědně a v kterých situacích zpozornit ať už jde o média, nebo o šokující informaci o novém románku u vás ve firmě.
Co si z dílu odnesete?
- Zjistíte, jakou cestou se k vám “dobré” i “špatné” informace dostávají.
- Porozumíte podstatě desinformací a konspirací.
- Pochopíte důležitost kritického myšlení a toho, jak se obrnit proti tvorbě unáhlených závěrů.
Kdo je Patrik Kořenář?
Patrik Kořenář je spoluautorem kanálu Zvědátoři a autorem pořadu Fakta vítězí na YouTube, kde se zaměřuje na mediální gramotnost. Ve svých dokumentárních pořadech boří konspirace, hoaxy a dezinformace a učí na konkrétních případech, jak ověřovat informace. Tvoří jak videa o populárních záhadách, jako je Bermudský trojúhelník nebo Ďatlovova výprava, tak o dezinformacích v aktuálních tématech, jako je Covid-19, 5G nebo očkování.
Přečti si celou zprávu
Časová náročnost: 15 minut
Výzva
Nadpisy článků a jiné poutače mají z principu za cíl nás zaujmout a vyvolat emoce. Často se ale stává, že aby byla emoce vyvolána, nadpis sám o sobě znepřesňuje nebo přehnaně zjednodušuje informaci, kterou skrývá odkazovaný článek nebo video. A jak všichni víme, strach je jednou z nejsilnějších emocí, které lidi zvednou ze židle. Jak si na sebe dát pozor, nebýt ovce a nestát se obětí svých vlastních unáhlených reakcí?
Proč se do výzvy pustit?
Velmi jednoduchým způsobem se přiměješ povznést se na rychlou emocionální reakci a naučíš se přistupovat k informacím s větší mírou zdravého kritického myšlení. O to víc budeš sám sebou v případných reakcích a o to méně budeš přispívat k šíření dezinformací.
Co mám udělat?
V následujícím týdnu pozoruj sám sebe při trávení času na sociálních sítích nebo při konzumování mediálního obsahu či zpráv.
- Jakmile v tobě některý z nadpisů vzbudí větší emoce – ať už strach, rozrušení, významný souhlas se zněním nadpisu či jinou silnou emoci, zastav se. Než začneš informaci sdílet, nebo než budeš pokračovat k dalším zprávám s upevněným názorem na předmět nadpisu, pozoruj, co se ti honí hlavou.
- Postav se svojí vlastní emocionální reakci, která by mohla být unáhlená. Změň svůj původní záměr, přečti si celý článek.
- Pokud jsou u článku uvedeny zdroje, projdi si je taky a zhodnoť sám pro sebe, jestli obsah i nadpis článku odpovídají tomu, co říká zdroj.
- Pokud zdroj u článku chybí, zpozorni – to samo o sobě může věrohodnost článku snížit. V takovém případě se pokus se informaci ověřit jinde a vyhledat zdroje sám.
- Až v tento moment pokračuj – ať už sdílením nebo informovanějším postupem k dalším zprávám.
Až budeš mít splněno, neváhej tady napsat svou reflexi. Inspiruješ tím i ostatní k zásadnímu kroku proti dezinformacím. Hodně zdaru!
Reflexe
Knihy
- Hans Rosling – Faktomluva
- Jiří Táborský – V síti (dez)informací
- Karel Řehka – Informační válka
- Alexandra Alvarova – Průmysl lži
Video
- Patrik Kořenář – Jak média mění realitu?
- Patrik Kořenář – Hrozba jméne deepfake
- Patrik Kořenář – Roušky fungují! Ale…
- Hloubkové rozbory konspiračních teorií – Zánik Ďatlovovy výpravy, Způsobuje očkování autismus?
Články
- Radek Kašpar – Mediální gramotnost a výchova — důvěryhodnost informací z médií
- Rámcové vzdělávací programy (příklad s neviditelným drakem Carla Sagana) – Rozvoj kritického myšlení
- American Press Institute – Proč klikáme na zprávy, na které klikáme? (EN)
- Conspiracy theory handbook – Jak se tvoří konspirační teorie? (EN)
Další odkazy
- Články a zdroje, ze kterých Patrik Kořenář vychází ve svých rozborech
- Rozbory aktuálních zavádějících informací – Iluminátor
- Plugin hodnotící žurnalistickou kvalitu anglických webů – NewsGuard
- Článek o konzumaci informací na sociálních sítích (EN) – Social Clicks: What and Who Gets Read on Twitter?
Zeptejte se na to, co vás zajímá
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
super diskuze, Patrik má zjevně výborný přehled a dělá moc užitečnou edukaci! DÍKY MOC!