Jak podpořit tým v neustálém zlepšování

Nasajte atmosféru Red Button EDU. Podívejte se na kompletní ukázku vysílání tak, jak je dostupné registrovaným uživatelům.

51 min | Pořad: Týmy budoucnosti

Moderuje: Hana Jadavan


1. Pravidelná ohlédnutí

Seznámíte se s prvním ze dvou přístupů k procesu neustálého zlepšování, který je v praxi mimo jiné známý také pod pojmem Retrospektiva.

2. Jak by to mělo ideálně probíhat

Nasdílíme si, jak by měla taková Retrospektiva ideálně probíhat a na co se v praxi nejčastěji zapomíná.

3. Dobré tipy a čeho se vyvarovat

Dozvíte se 8 tipů, jak z Retrospektiv udělat skutečně hodnotné týmové setkání a na jaké časté chyby si dát pozor.

4. Užitečné tipy pro facilitátory

Ukážeme si několik tipů a triků, které vám mohou pomoci s řešením potenciálně náročnějších situací během Retrospektiv.

5. Mikro-zamyšlení v rámci týmu

Seznámíte se s druhým ze dvou přístupů k procesu neustálého zlepšování, který je velmi účinným a přirozeným nástrojem, který může koncept Retrospektiv hezky doplňovat.

V tomto dílu pořadu Týmy budoucnosti si ukážeme několik nástrojů a tipů, jak podpořit tým v neustálém zlepšování a také jak jej naučit převzít odpovědnost a roli aktivního tvůrce. Ale jak dosáhnout nárůstu efektivity a angažovanosti v prostředí samo-organizovaného týmu, které nemá formálního nadřízeného?

Takový tým si potřebuje vytvořit svůj vlastní proces, kterým si neustálé zlepšování zajistí, a tvorbu procesu si dnes představíme.

Proč vysílání sledovat?

 • Chcete vědět, jak pomoci týmu s nastavením procesu neustálého zlepšování.
 • Dostanete přehled o výhodách týmových retrospektiv a jak z nich získat pro tým tu největší možnou hodnotu.
 • Zjistíte k čemu používat tzn. mikro-retrospektivy.

Co si odnesete?

 • Jak dělat správně retrospektivy a čeho se vyvarovat.
 • Jak pracovat s mikro-retrospektivami.
 • Tipy pro facilitátory, jak řešit náročné situace, které mohou při retrospektivách nastat (nikdo se nezapojuje, tým se nedokáže dohodnout, dominantní členové týmu, apod.).

Kdo je Hana Jadavan?

Hanka sama sebe nejraději nazývá Agilefluencerem. Věří, že ve firmách by se k dospělým mělo chovat jako k dospělým a že svůj plný potenciál dokážeme využít pouze pokud dostaneme svobodu se samostatně rozhodovat, pracovat na věcech, které nám samotným dávají smysl, a možnost se všestranně rozvíjet. Její osobní misí je tak podpora rozvoje samo-organizovaných týmů a svobody a štěstí v práci.

Své znalosti a praktické zkušenost předává nejčastěji formou školení a mentoringu v oblasti agility, moderního leadershipu a seberozvoje. Je také spoluzakladatelkou komunity #CzechAgile, jejíž misí je navracet agilitu ve firmách zpět od procesů směrem k agilním hodnotám a principům. Ve volném čase píše na Instagramu recenze na školení a seberozvojové knihy.

Vyzkoušej si s týmem mikro-retrospektivu!

Časová náročnost: 5-15 min

Výzva

Dnes si vyzkoušíme udělat v týmu svou první mikro-retrospektivu. Mikro-retrospektivy jsou velmi účinným pomocníkem týmu, který přirozeně podporuje neustálé zlepšování. Jejich zavedení do týmu je velmi jednoduché, nepotřebujete k tomu žádné zásadní předchozí znalosti ani zkušenosti. Mají rychlý a pozitivní dopad na fungování týmu.

Proč se do výzvy pustit?

Pomocí mikro-retrospektiv dokážete pomoci týmu začít nenásilně obracet pozornost směrem ke zlepšením, přebírání odpovědnosti a zlepšení samo-organizovanosti. Také jde o přirozený způsob, jak do týmu zavést “velké” retrospektivy – vzejdou z debat na mikro-retrospektivách jako další logický krok (“pojďme se o těch věcech dál pobavit na separátním meetingu, ať máme víc prostoru to tam společně probrat”). Pokud mikro-retrospektiv v týmu ještě neděláte, je nejvyšší čas s nimi začít!

Přijmout výzvu Výzvu přijalo již 10 lidí
Po přijetí výzvy se vám zobrazí detailní instrukce.

Co mám udělat?

 1. Až budete mít nějakou další týmovou debatu nebo meeting (včetně denních synchronizací, plánovacích meetinů, apod.), zeptejte se na konci ostatních členů týmu na dvě otázky: 
  • Jak moc pro ně byla daná debata HODNOTNÁ?
  • Jak moc podle nich proběhla EFEKTIVNĚ?
 2. Nechte je, ať ukážou své hodnocení na prstech jedné ruky: 1 prst je nejnižší hodnocení (nebylo to vůbec hodnotné/efektivní), 5 prstů nejvyšší (bylo to velmi hodnotné/efektivní). 
 3. Obě otázky položte zvlášť – nejprve položte první a nechte členy týmu, ať ukážou své hodnocení, pak se teprve zeptejte na druhou.
 4. Poté si nechte chvíli na krátkou debatu o tom, co by navrhovali do příště zlepšit, aby pro ně byl daný meeting hodnotnější a efektivnější.
 5. Zajistěte, že se zlepšení skutečně stanou!

Až budete mít splněno, neváhejte sem napsat svou reflexi! Inspirujete tím i ostatní k tomu, aby se stali lepšími posluchači ve svém týmu. Hodně zdaru!

Reflexe

Knihy

Další odkazy

  1. Moc děkuji za zpětnou vazbu! Co se týče těch Icebreakerů, já je úplně moc často nepoužívám, ale můžete zkusit kouknout třeba na tuto stránku, kde jich je několik vypsaných, tak třeba něco padne do oka 🙂 https://miro.com/blog/ice-breaker-questions-for-team/

   Pak bych určitě koukla na ten Retromat, který jsem dávala do materiálů a určitě se můžou hodit i webináře a eventy zdarma, které v rámci #CzechAgile pravidelně aktualizujeme na stránce agilního kalendáře https://czechagile.cz/agilni-kalendar/ – zde se práce s remote týmy v posledním roce často řeší a jsou tam skvělé tipy z praxe!

  1. Mockrát děkuji za komentář! Moc bych si přála, aby to pomohlo co nejvíce týmům v dělání hodnotnějších retrospektiv, a takovéto zprávy mě obrovsky těší🤗 Díky a ať to dobře šlape!


Zeptejte se na to, co vás zajímá