Jak je na tom průmysl a ekonomika

Nenechte si ujít živé vysílání. Registrujte se.

S registrací získáte možnost sledovat vysílání on-line a živě, zapojit se do diskuse s hostem i včasné upozornění na toto a všechny další živé přenosy Red Button EDU. Využijte zkratku ke kvalitním informacím.

Proč sledovat?

Zajímá vás, jaké kondici se těší české firmy a průmysl obecně? Jak je dnešní doba mění a změní? A jaké bude mít řešení současné situace dopady na českou ekonomiku? S Janem Maškem si na tato témata povídají Radek Špicar, viceprezident pro hospodářskou politiku a export ve Svazu průmyslu a dopravy ČR a doc. Filip Matějka, je laureát ceny Neuron za práci na ekonomických teoriích, jimiž vysvětluje chování lidí i státu. 

Co se dozvíte?

  • Jaké kondici se těší české firmy a průmysl obecně?
  • Jak se současnou situací proměňují?
  • Jaké budou mít plošná opatření dopad na českou ekonomiku?

Hosté

Filip Matějka

Český ekonom, který pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově, doktorát získal z aplikované matematiky na Princetonské univerzitě v USA. Od roku 2010 působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR. Od roku 2011 je členem akademického sboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii.

Věnuje se zejména rozvoji teorie racionální nepozornosti, kterou v roce 2003 poprvé popsal nositel Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Sims. Matějku teorie zaujala na Princetonské univerzitě, kde studoval a kde Sim přednášel, následně ji začal rozvíjet. Teorie, která v sobě spojuje klasickou ekonomii s behaviorální ekonomií, popisuje lidské chyby při rozhodování. Filip Matějka se věnuje výzkumu, ve kterém zapojuje tuto teorii do běžných ekonomických a sociologických modelů. Snaží se popsat, jak se chovají lidé při svém rozhodování, jaké informace zohledňují a jaké naopak opomíjejí.

Radek Špicar

Absolvent Univerzity Karlovy v Praze a University of Cambridge. V  minulosti působil jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku a později coby ředitel pro vnější vztahy Auto Škoda nebo ředitel think-tanku Aspen Institute Prague.

V současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a obchodu, který je největším tuzemským zástupcem českých podnikatelů. V akademické oblasti se Radek věnuje společenské odpovědnosti podniků a ekonomické diplomacii.

Mějte přístup k metodikám a questům!

Podpořte nás a navíc získáte unikátní materiály, které vám pomohou nové informace aplikovat do vaší každodenní praxe. Získat ale můžete mnohem víc. Přesvědčte se sami.


Zeptejte se na to, co vás zajímá