Česko, ráj exekucí. Nebo ne?

84 min | Pořad: Brain&Breakfast

Moderuje: Jan Mašek | Host: Radek Hábl

Nenechte si ujít živé vysílání. Registrujte se.

S registrací získáte možnost sledovat vysílání on-line a živě, zapojit se do diskuse s hostem i včasné upozornění na toto a všechny další živé přenosy Red Button EDU. Využijte zkratku ke kvalitním informacím.

O Česku se v poslední době mluví jako o ráji exekucí. Jak jsme se do tohoto stavu dostali a kdo může za to, že je v exekuci až deset procent Čechů? A jak je vůbec možné, že se z jedné koruny může bez vědomí dlužníka stát až 21tisícový dluh? O problematice exekucí promluvil Radek Hábl, který stojí za projektem Mapa exekucí informující o zadluženosti Čechů.

Radek Hábl se začal se exekucemi zabývat do hloubky po té, co ho o pomoc požádala jeho příbuzná. Vznikla tak Mapa exekucí. Její výhodou a přidanou hodnotou oproti předchozím datům je to, že ukazuje počet lidí v exekuci přímo v daných městech a obcích, nenabízí jen celkové číslo. „Zhmotňuje problém,“ říká Hábl. Ten poté nemohou místní samosprávy nadále ignorovat.

Představil i možná řešení. Pozitivně například vnímá novelu insolvenčního zákona, která nabídne zadluženým lidem možnost, kterou předtím neměli – dostat se z dluhů a vrátit se do normálního života. „Lidé, kteří jsou předlužení, tak budou mít šanci se z toho dostat a vrátit se na trh práce a do ekonomicky aktivního života,“ vysvětluje.

„Samozřejmě dluhy se platit mají, a když se člověk dostane do dluhů a do exekuce, tak smyslem má být ten dluh vymoci, ne člověka zadupat ještě víc do země a tu šanci mu nedat,“ uzavírá Hábl.

Kdo je Radek Hábl?

Radek Hábl je bývalý finanční manažer. Ve finančních vodách se pohyboval více jak 12 let. Za finanční řízení zodpovídal například ve společnostech Pivovary Staropramen a IBM.
V roce 2014 vyměnil korporátní svět za neziskový. Ve spolupráci s Otevřenou společností, o.p.s. pak v roce 2016 realizoval v tuzemsku i zahraničí oceňovaný projekt Mapa exekucí. Od roku 2015 také spolupracuje s Úřadem vlády ČR, kde působí při Agentuře pro sociální začleňování jako expert na dluhovou problematiku. Jako jeden z mála Čechů získal členství v celosvětové síti sociálních inovátorů Ashoka Fellows network, ve které ČR zastupuje od roku 2018. Jeho cílem a snem je Česko bez nemravného dluhového byznysu a s tím související potřebná změna legislativy, pomoc všem lidem v tíživé finanční situaci a dluhová prevence a osvěta jako samozřejmost, nikoli jako ad hoc řešení.

Mějte přístup k metodikám a questům!

Podpořte nás a navíc získáte unikátní materiály, které vám pomohou nové informace aplikovat do vaší každodenní praxe. Získat ale můžete mnohem víc. Přesvědčte se sami.


Zeptejte se na to, co vás zajímá