Blýská se na lepší časy lidem s exekucemi?

Toto vysílání je k dispozici pouze uživatelům s placeným členstvím.

Chcete-li sledovat vysílání z archivu, staňte se součástí Red Button EDU komunity a aktivujte si členství.

Zakoupit členství

Materiály doplňují a rozšiřují informace, které zazněly v tomto vysílání. Umožňují vám samostudium tématu do hloubky, pokud máte chuť a čas.

Pro zobrazení materiálů je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

V tomto dílu se podíváme na nedávno schválené klíčové změny novely exekučního řádu. Řekneme si, co všechno se změnilo pro lidi v exekuci a co z pohledu zaměstnavatele. Zobrazit více…

Od ledna 2022 začínají platit změny v exekučním řádu. Po 20 letech prošla novela zákona, jejímž cílem je odlehčit systém od nevymahatelných exekucí a nastavit efektivnější a férovější pravidla pro dlužníky i věřitele.

Obrátí se tak například logika umořování dluhu – peníze půjdou nejdříve na snížení jistiny (původní dluh) a poté na pokrytí příslušenství (úroky, pokuty, sankce, odměny atp.), které mohou představovat až 80 % výše celého dluhu. Omezí se také psychologický nátlak exekutorů vycházející z tzv. mobiliární exekuce – zabavování věcí v domácnosti.

Proč vysílání sledovat?

  • Co všechno se změnilo pro lidi v exekuci? Jak teď mají větší šanci na životní restart.
  • Jaké případné změny nastaly pro vás jako zaměstnavatele.

Kdo jsou moderátoři

Gabriela Vondrušová

Gabriela Vondrušová v současnosti pracuje v Institutu prevence a řešení předlužení na systémových změnách v oblasti dluhů a exekucí. Nejvíc se podílí na rozvoji protiexekučního programu ve firmách – pomáhá jim být produktivnější. Odjakživa ji bavilo propojovat byznys s (neziskovými) projekty, které zlepšují svět kolem nás. I proto v minulých letech působila v mezinárodní organizaci Ashoka, která hledá a podporuje sociální inovátory, nebo se podílela na rozvoji myšlenky udržitelného tiny housingu či vybudování coworkingo-komunitního centra z bývalého brownfieldu za Prahou.

Radek Hábl

Radek Hábl vystudoval VŠE v Praze a následně se pohyboval 12 let na různých finančních pozicích v soukromé sféře. V roce 2014 se přesunul do neziskové oblasti a o tři roky později spustil unikátní projekt Mapa exekucí, nástroj, který přináší data k exekucím na lokální úroveň. Před dvěma lety založil s kolegy Institut prevence a řešení předlužení, který se zaměřuje na problematiku zadluženosti domácností, exekucí a insolvencí a usiluje o systémové změny v této oblasti. Osvětu ohledně tohoto tématu dělá také skrz svůj profil na Twitteru. Od roku 2018 je členem sítě Ashoka Fellow a od roku 2020 zasedá v Radě vlády pro lidská práva. 

Gabriela Vondrušová

Uplatněte v praxi nové znalosti

Výzva

Nedílnou součástí každého vysílání je praktická výzva, která vám pomůže lépe ukotvit nově získané znalosti.

Pro zobrazení je potřeba mít aktivováno plné členství.

Zakoupit členství

Mohlo by vás zajímat