AI – parní stroj 21. století

Vysílání bude zveřejněno 7. 7. 2022 v 8:30.

Vysílání jsou k dispozici pouze uživatelům s členstvím Inspire.
Vyzkoušejte na 14 dní ZDARMA

AI - parní stroj 21. století aneb jak nám historické paralely mohou pomoci rozumně škálovat nejmodernější umělá inteligence technologie naší doby napříč společností. Zobrazit více…

Přednáška se bude sestávat ze 3 částí:

  1. ukázka toho, jak historický mají vliv inovace na lidské společenství (oheň, písmo, kolo, domestikace koně, parní stroj, elektřina)
  2. posléze vysvětlení možností a reality AI (zdravá demystikace) a ukázka toho, kde už se používá
  3. a naposled okénko do budoucna – co nás s AI čeká, kde bychom ji měli začít ASAP lépe využívat a jaký to bude mít společenský dopad

Kdo je Sara Polak?

Vystudovala na Oxfordu archeologii a evoluční antropologii a posledních sedm let strávila prací v různých technologických startupech od Londýna po USA a Nový Zéland. Po necelé dekádě ve Velké Británii se vrátila zpět do své vlasti, aby tady působila v oblasti startupů, inovací a umělé inteligence (AI). Její dlouhodobý cíl je přeměnit Českou republiku v globální centrum umělé inteli- gence a v inovační superhub.

Sara je Aspen Young Leader a také stipendistou Bakala Foundation. Pracuje na několika projektech jako prg.ai, Startup Disrupt a Czech.global, a zároveň se věnuje neziskovým iniciativám jako Scien- ce To Go (spolek založený pro popularizaci vědy pro veřejnost) a různých hackathonů. Dále propaguje aktivní multidisciplinární propojování státu, komerční a vzdělávací sféry.

Její sen je popularizovat velká složitá témata z oblasti technologií a vědy, aby je širší veřejnost mohla lépe uchopit a pracovat s nimi, což mimo jiné překlene obrovskou mezeru mezi nejnovějšími technologiemi a lidmi a ve výsledku povede k efektivnější adopci technologií ve společnosti.
To bude mít za důsledek pozitivní ekonomický i sociální efekt a z Česka toto vše pak může udělat podhoubí světové vědy a inovací.

92 min | 7. 7. 2022 | Pořad: Brain&Breakfast