Agilní kultura a leadership

Nasajte atmosféru Red Button EDU. Podívejte se na kompletní ukázku vysílání tak, jak je dostupné registrovaným uživatelům.

86 min | Pořad: Agile Talks

Tímto dílem navážeme na slova hostů našeho předchozího dílu, dle kterých je Agilní transformace hlavně kulturní transformací. Co je to Agilní kultura? Jakou roli v ní hrají lídři? Dá se vybudovat kultura “my společně neseme odpovědnost”? Dá se Agilita implementovat do hierarchicky řízené společnosti? Na tyto a další otázky si budeme odpovídat s našimi hosty, kteří sami v praxi Agilitu ve svým firmách mají a řeší evoluci firmy z pozice lídrů. 

Budeme si povídat s dvěma českými firmami. Podíváme se brněnskou IT firmu Kentico, která rozvíjí Agilitu dlouhodobě a je průkopníkem inovativních přístupů na poli Agility v ČR. Kontrastem bude strojírenská firma ICE Industrial Services, která relativně nedávno zavedla Agilitu ve výrobním prostředí.

Proč byste si měli vysílání pustit?

 • Ve vysílání zazní minimum teorie a maximální množství praktických příkladů a příběhů z českých firem.
 • Dozvíte se, která organizační struktura podporuje Agilní kulturu a která ji může naopak zabíjet?
 • Hosté budou sdílet, jak se dostali tam, kde jsou s Agilitou dnes, které věci jim po cestě zafungovaly a které naopak nevedly k cíli.

Co si odnesete?

 • Jaká je role lídrů v Agilní organizaci?
 • Tipy jak prakticky vytvářet zázemí nutné pro fungování Agilních principů a metod.
 • Jak změnit prostředí firmy (systém odměňování, strukturu a nastavování cílů, …) tak, aby to vedlo ke změně mindsetu a firemní kultury?

Kdo jsou hosté?

Petr Palas

Petr Palas je CEO a zakladatel Kentico Software, brněnské společnosti, která patří k průkopníkům agilního přístupu v Česku. Kentico vytváří řešení pro práci s obsahem na webu a dalších kanálech. Od roku 2004 pomáhá zákazníkům ve 120 zemích vyprávět jejich příběhy v digitálním světě. Kentico začalo s agile už před více než deseti lety. Od té doby se naučilo, že agile nelze omezovat pouze na produkt. V Kenticu začíná agilní myšlení u vedení a uplatňuje se napříč celou firmou. Kentico po letech dospělo k vlastnímu pojetí agile, které je založeno na úzkém propojení zaměstnanců se zákazníky, na sdílení kontextu a posouvání odpovědnosti a rozhodování na úroveň jednotlivých týmů.

Tomáš Vránek

Tomáš Vránek je CEO a zakladatel první české průmyslové společnosti, která oficiálně zrušila hierarchickou strukturu. ICE Industrial Services je jedna z nejvýznamnějších českých automatizačních společností. Dodává do 30 zemí světa stroje a linky pro obory jako automotive, strojírenství nebo metalurgie. V ICE je velmi silně zakořeněné rozhodování na základě hodnot a důvěry. Říkají o sobě, že fungují jako hokejová šatna. Postupně ruší management a zavádí organizaci založenou na agilních principech, osobní zodpovědnosti a sebeřízení. Tomáš je držitelem titulu EY Podnikatel roku Kraje Vysočina 2019.

Zapracujte na kultuře vašeho týmu!

Časová náročnost: 1-2 hodiny

Výzva

Lidé odjakživa vytvářejí kmeny, stejně tak jako třeba ptáci tvoří hejna nebo vlci smečky. Naše novodobé kmeny tvoříme v rodině, s přáteli, ve firmách. A každý tento kmen má svoji kulturu – soubor (ne)psaných pravidel a chování. Tato kultura má obrovský vliv na prosperitu celého kmene. Na ni záleží, zda se lidé v kmeni budou cítit ohroženi a veškerou energii využijí na svou ochranu, anebo budou společně tvořit úžasné věci a měnit svět k lepšímu.

Podívej se pomocí rámce Kmenového vůdcovství Davida Logana na kulturu svého týmu/kmene a podívej se, jak na ni pracovat, aby tvůj kmen mohl stoupat ke hvězdám.

Proč se do výzvy pustit?

 • Jak bylo řečeno ve vysílání, Agile pochází z postoje a přemýšlení na stupni 4 Kmenového vůdcovství, tedy z kultury spolupráce. Jednoduchým testem zjistíš orientační úroveň kultury tvého kmene.
  • Je na úrovni 4? Gratulujeme, máte vše, co potřebujete.
  • Není? Pak ti tato Výzva poradí, kde a jak začít pracovat s kmenem a také sám se sebou.
 • Tato výzva je přínosná i v případě, kdy nepracujete agilním způsobem. Kmeny s vyšší úrovní kultury jsou obecně šťastnější a produktivnější, a proto má smysl na ní pracovat.
Přijmout výzvu Výzvu přijalo již 7 lidí
Po přijetí výzvy se vám zobrazí detailní instrukce.

Co mám udělat?

 1. Vyplň co nejupřímněji test na stránkách CultureSync Davida Logana.
  (
  Pokud jsou formulace v anglickém testu hůře pochopitelné, nakoukni do našeho českého překladu.)
 2. Test ti orientačně odpoví, jaký typ kultury pravděpodobně máš ve svém kmeni. Bude to jedna z těchto pěti úrovní:
 3. Podívej se do Taháku kmenového vůdce na tipy,  jak pracovat s úrovní, na které se nachází tvůj kmen. Odolej pokušení přeskočit úrovně, nejde to. Úrovně na sobě staví a bez stability v jedné nelze přejít na vyšší. Začni s úrovní kterou ti ukázal test.
 4. Kromě tipů na práci s kmenem najdeš v taháku i tipy, jak pracovat sám se sebou. Pokud totiž jako náčelníci kmene nejsme na vyšší úrovni než kmen, nedokážeme jej posunout.

Alternativa – retrospektiva se svým týmem

 1. Sejdi se se svým nejbližším týmem a udělejte si každý sám za sebe výše zmíněný test.
  (Pokud jsou formulace v anglickém testu hůře pochopitelné, nakoukni do našeho českého překladu.)
 2. Nasdílejte si navzájem své výsledky a prodiskutujte případné rozdíly. 
 3. Jakmile se shodnete na typu kultury, který máte ve svém týmu/kmeni – použijte Tahák kmenového vůdce a domluvte se, jaké akce podniknete, abyste posunuli kulturu na vyšší stupeň.

Až budeš mít splněno, neváhejte nám tady zanechat svou reflexi. Inspiruješ tím ostatní k plnění výzvy.

Reflexe


Zeptejte se na to, co vás zajímá